wtorek, 23 maj 2023 18:58

Areszt tymczasowy dla oszustki

Napisał

W ostatnim tygodniu po raz kolejny rozdzwoniły się telefony stacjonarne w mieszkaniach seniorów w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim. Kilkadziesiąt usiłowań oszustw pod legendą przyjęli policjanci. Niestety dwie kobiety w sumie przekazały oszczędności w kwocie ponad 120 tysięcy złotych. W tym samym czasie tarnowscy policjanci zatrzymali kolejną już osobę biorącą udział w tym procederze. Kobieta ze Śląska trafiła do aresztu po tym, jak usłyszała zarzut oszustwa 80-latki z powiatu tarnowskiego, która straciła ponad 90 tysięcy złotych.

Nieustająca walka z oszustami to zadanie dla służb kryminalnych, prewencyjnych, a także logistycznych z tarnowskiej komendy Policji. Ci pierwsi systematycznie analizują sprawy zgłoszeń oszustw pod legendą, a następnie zbierając fakty niczym puzzle układają rysujący się obraz w całość. Wówczas precyzyjnie uderzają w osoby odpowiedzialne za oszustwa seniorów z regionu tarnowskiego. Zatrzymują osoby odpowiedzialne za te przestępstwa z całej Polski i nie tylko. Na liście podejrzanych są zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym przedziale wiekowym. Ostatnio została zatrzyma 60-letnia kobieta ze Śląska, która początkiem tego roku oszukała seniorkę z regionu tarnowskiego powodując straty w wysokości ponad 90 tysięcy złotych. Ślązaczka trafiła przed oblicze Temidy i decyzją sądu umieszczona w areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy. Policjanci z tarnowskiego wydziału nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania, a sprawa przez nich prowadzona ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

W walce z oszustami także pomagają dzielnicowi oraz lokalne media, które informują na swoich łamach o próbach, usiłowaniach i dokonaniach tego rodzaju przestępstw. W lokalnych rozgłośniach radiowych nieustannie podawane są komunikaty, by seniorzy pamiętali o takich przestępstwach i ulegali presji czasu i powadze sytuacji. Przynosi to wymierny skutek, ponieważ coraz większa liczba mieszkańców naszego regionu jest świadoma sytuacji i w chwili zagrożenia reagują właściwie. Informują także tarnowskich policjantów, którzy uzyskane informacje wykorzystują w prowadzonych sprawcach kryminalnych.

Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki, w których seniorzy wpadają w pułapkę i wdają się w rozmowę z oszustami. Następnie wystraszeni przekazują oszczędności nieznanym osobom myśląc, że pomagają swoim bliskim w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Tak było w ostatnim tygodniu, w którym to dwie kobiety, jedna z powiatu tarnowskiego, a druga z Tarnowa w wieku 74 i 87 lat przekazały pieniądze w sumie w wysokości 125 tysięcy złotych. Oszust wykorzystał legendę „na wnuczka” i wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym, a kobiety przekazały gotówkę osobom, które przedstawione zostały jako adwokaci zatrzymanych.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 317 razy
Odsłon artykułów:
17585401

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…