poniedziałek, 24 kwiecień 2023 17:50

Rozbudowa drogi i budowa nowego mostu w Święcanach

Napisał

W ubiegły piątek 21 kwietnia br. w Święcanach odbyło się przekazanie placu budowy pod inwestycje drogowe pn. „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1827R Święcany - gr. wojew. - Szerzyny w km 0+700 – 1+005,70 w tym rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w km 0+777 w miejscowości Święcany”.

Droga powiatu jasielskiego w Święcanach w gminie Skołyszyn zostanie poszerzona do 6 m a pobocza do 1 m, osiągając tym samym parametry klasy Z. Droga zyska jednostronny chodnik i usprawniony system odwodnienia. Drugą częścią zdania jest rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w miejscowości Święcany nad rzeką Olszynką. Nowy most będzie belkową konstrukcją o szerokości jezdni wynoszącej 6,0 m. Będzie posiadał 0,50 m opaskę bezpieczeństwa oraz chodnik dla pieszych o szerokości 2,0 m. Projektowana konstrukcja posiadać będzie nośność klasy II tj. 40 t.

Ta inwestycja jest niezwykle potrzebna ponieważ w ubiegłym roku przekazaliśmy do użytkowania 3 kilometrowy odcinek drogi, a ten most stanowi przeszkodę. Jest technicznie zły pod względem nośności i nie spełnia norm technicznych pod względem szerokości. Nie można nim bezpiecznie przejść, a przecież za nim jest szkoła. Dlatego, żeby dzieci mogły bezpiecznie dojść do szkoły musi być wykonany nowy most – zaznaczył Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Starosta podziękował parlamentarzystom i rządowi za wsparcie w realizacji kolejnej ważnej inwestycji drogowej ze środków rezerwy subwencji ogólnej. Zwrócił także uwagę na to, że droga ta łączy nie tylko dwie gminy, ale również dwa województwa, podkarpackie i małopolskie, będąc najlepszym dojazdem dla mieszkańców gminy Szerzyny do drogi krajowej nr 28.

Wójt gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz podziękował Staroście, Zarządowi i Radzie Powiatu za zgłoszenie tej inwestycji do dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum w składzie: Lider: ,,REMOST” z Dębicy oraz partner: ,,Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z Jasła.

Rozbudowa, zgodnie z umową ma zostać zrealizowana w terminie do 22 tygodni, licząc od dnia podpisania umowy, tj. do dnia 22 września 2023 r.

Wartość inwestycji wynosi 4 182 303,24 zł. Powiat Jasielski złożył wniosek o dofinansowanie tego zadania z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na rok 2023 w wysokości do 50% całkowitych rzeczywistych kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostałą kwotę pokryją samorządy powiatu jasielskiego i gminy Skołyszyn.

W przekazaniu placu budowy udział wzięli: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, Radna Rady Powiatu w Jaśle Anna Nigborowicz, Radny Rady Powiatu w Jaśle Stanisław Święch, Przewodniczący Rady Gminy Skołyszyn Dariusz Łyszczarz, Radna Rady Gminy Skołyszyn Stanisława Nigborowicz, przedstawiciel wykonawcy Marcin Wątróbski, Inspektor nadzoru budowlanego SP w Jaśle Henryk Kosiek oraz Inspektor nadzoru PZD w Jaśle Zbigniew Abratowski.

Inf.: Starostwo Powiatu Jasielskiego

Czytany 481 razy
Odsłon artykułów:
17598191

Odwiedza nas 335 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…