sobota, 01 kwiecień 2023 10:57

Promesy dla OSP powiatu tarnowskiego

Napisał

Dobre wiadomości dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego i wielickiego. Odebrali promesy na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Trafi do nich łącznie 17 wozów – 1 ciężki, 10 średnich i 6 lekkich. Potwierdzenie dofinansowania przekazał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

W spotkaniach wzięli udział małopolscy parlamentarzyści: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki oraz posłowie: Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski i Piotr Sak.

Dla jednostek z powiatu tarnowskiego trafią 4 wozy: 2 średnie do Łętowic i Zakliczyna oraz 2 lekkie do Poręby Radlnej i Ryglic. Ich łączna wartość wynosi 2,7 mln zł.

Pozostałe 2 wozy wzbogacą jednostki powiatu dąbrowskiego.

– Mieszkańcy gmin: Wierzchosławice, Tarnów, Zakliczyn, Ryglice, Szczucin i Mędrzechów będą jeszcze lepiej zabezpieczeni na wypadek nagłych zdarzeń. Dzięki rządowemu dofinansowaniu i wsparciu, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości regularnie udziela małopolskim jednostkom OSP, możliwy będzie zakup 6 wozów strażackich dla druhów z powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego. Inwestycje w bezpieczeństwo to nasz priorytet – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

62 wozy strażackie dla Małopolski

Pod koniec lutego o wynikach dofinansowania dla OSP poinformował sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik. Do jednostek OSP w całej Polsce trafi 675 nowych pojazdów, w tym 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

– W naszym województwie dofinansowanie daje możliwość zakupu 62 wozów ratowniczo-gaśniczych: 4 ciężkich, 42 średnich i 16 lekkich. Bezpieczeństwo Małopolan jest dla nas najważniejsze. Doposażanie strażaków zawsze było istotnym elementem wspierania ich pracy, za którą codziennie jesteśmy wdzięczni. W szczególności za tę gotowość i sprawność, które zawsze widzimy w akcjach ratowniczych z udziałem druhów: zarówno przy pożarach, powodziach, jak i wypadkach drogowych – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

W ostatnich latach widoczny jest wzrost zakresu rządowych inwestycji wspierających działalność jednostek OSP. Dla porównania w ubiegłym roku w skali Polski zakupiono 533 nowe wozy, podczas gdy w roku 2014 było ich jedynie 229.

„Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego. Środki rozdysponowane są m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wsparcie dla ochotników

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. To pierwsza w historii tego typu ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Inf., fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 226 razy
Odsłon artykułów:
17013961

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…