poniedziałek, 06 marzec 2023 17:13

Nie(zapomniani) bohaterowie w gminie Szerzyny

Napisał

Uroczysta Sesja Naukowa Rady Gminy Szerzyny z okazji 292. rocznicy Pierwszej Lokacji Miasta oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się dziś w tamtejszym Urzędzie Gminy. W wydarzeniu udział wzięli: posłowie Piotr Sak, Wiesław Krajewski oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Żołnierze Wyklęci stanowią wzór patriotyzmu i walki o wolność. Pomimo tak bardzo szerzącej się propagandy nie poddali się. Stworzyli konspirację antykomunistyczną dla realizowania idei, jaką była wolna Polska. Wielu z nich w jej imię oddało swoje życie. Dziś my, jako kolejne pokolenia, musimy pamiętać o tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Musimy uczyć młodzież, czym jest wolność, za którą w tamtych latach przelano tyle krwi – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości w Urzędzie Gminy rozpoczęły się od sesji naukowej, podczas której wygłoszone zostały referaty okolicznościowe. Jako pierwszy wystąpił konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér. Prelegenci w swoich wypowiedziach skupiali się na istocie Narodowego Święta i bohaterstwie  Żołnierzy Wyklętych.

„Nie(zapomniani) bohaterowie” – właśnie pod takim hasłem odbyła się część uroczystości przy pomniku „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach. Po wciągnięciu flagi na maszt, odegraniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych nastąpiło złożenie wiązanek, a zgromadzona młodzież zapaliła znicze.

Inf., fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 341 razy
Odsłon artykułów:
17474089

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…