środa, 15 luty 2023 19:22

Środki z MKiDN na remont cmentarza wojennego w Porębie Radlnej

Napisał

Gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie na remont cmentarza wojennego nr 175 z okresu I wojny światowej w Porębie Radlnej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki w kwocie 45 tys. zł pochodzą z programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju 2023”.

Prace umożliwiające remont konserwatorski rozpoczęły się już wcześniej. W sierpniu ubiegłego roku Gmina Tarnów zawarła Porozumienie z Wojewodą Małopolskim na opracowanie dokumentacji dotyczącej remontu konserwatorskiego. W ramach tego Porozumienia opracowano pełną dokumentację techniczną, tj. Program prac konserwatorskich oraz Harmonogram prac pielęgnacyjnych drzew rosnących na terenie zabytkowego cmentarza wojennego wraz z kosztorysami inwestorskimi. Całkowity koszt prac dokumentacyjnych wyniósł ponad 7,5 tys. zł i został sfinansowany w całości ze środków Wojewody Małopolskiego. Następnie w listopadzie 2022 r. uzyskano pozwolenia na przeprowadzenie remontu konserwatorskiego oraz pielęgnację drzew (buków) na tym cmentarzu. Wojewoda Małopolski przyznał zaś dotację celową w kwocie 50 tys. zł. Otrzymane środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są więc kolejnym wsparciem zewnętrznym, które umożliwią wykonanie remontu. Zgodnie z zasadami programu remont zostanie przeprowadzony do końca 2023 r.

Cmentarz wraz z ogrodzeniem oraz drzewostanem objęty jest rejestrem zabytków A – 15/M z dnia 18.02.2004 r. Zlokalizowany jest na działce gminnej nr 764 w Porębie Radlnej, na tzw. „Słonej Górze”. Został założony w latach 1915-1916 wg projektu Heinricha Scholza, na planie prostokąta o pow. 849 m2. Jest to samodzielne założenie cmentarne, zlokalizowane na terenie leśnym. Element centralny stanowi drewniany krzyż przykryty daszkiem gontowym z drewnianą rzeźbą figury Chrystusa. Na mogiłach betonowych cokoły z krzyżami projektu Hansa Mayra i Gustawa Ludwiga. Układ mogił niesymetryczny. Na cmentarzu oraz w granicach działki cmentarnej zachowany jest pierwotny drzewostan. Jesienią, kiedy ziemia jest usłana złotymi liśćmi, srebrne pnie porastających buków przypominają kolumny gotyckiej katedry. W 11 mogiłach zbiorowych oraz 15 pojedynczych spoczywa 74 żołnierzy, w tym 37 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 37 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w 1914 i 1915 r.

Założenie cmentarne w Porębie Radlnej jest kolejnym przykładem nekropolii stanowiącej zapis wydarzeń z okresu I wojny światowej. Jest też przykładem zastosowania jednej z wielu koncepcji architektonicznych, które wyróżniają cmentarze wojenne na terenie Małopolski z  tego okresu.

- Bardzo się cieszę, że uda nam się wyremontować ostatni już cmentarz wojenny, tym samym wszystkie cmentarze z okresu I wojny światowej na terenie gminy Tarnów będą po pracach konserwatorskich. W ostatnich latach prace objęły m.in. cmentarze w Tarnowcu, Jodłówce-Wałkach, Woli Rzędzińskiej, Koszycach Małych i Błoniu. Dla nas jako samorządu bardzo ważne jest to, by dbać o zabytki na terenie gminy Tarnów, które stanowią zapis historii i dziedzictwo kulturowe naszej małej Ojczyzny – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Czytany 206 razy
Odsłon artykułów:
17511531

Odwiedza nas 385 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…