poniedziałek, 23 styczeń 2023 10:52

149. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Napisał

Polski polityk, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej, jeden z ojców Niepodległej. 149 lat temu w Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos. W uroczystościach z tej okazji uczestniczył m.in. I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz starosta tarnowski Roman Łucarz. Rozmawiano o sytuacji w rolnictwie i odznaczono rolników.

– W krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej Wincenty Witos skierował odezwę do Braci Włościan. Kilka dni po tym, jak stanął na czele Rządu Obrony Narodowej, napisał: „Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola”. Wincenty Witos wiedział, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Był świadomy ceny, jakiej wymagała walka o naszą niepodległość. Wszystkie działania, które podejmował, czynił z myślą o Ojczyźnie. Nauczył nas, że „nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości rocznicowe poprzedziła msza święta w imieniu Ojczyzny i polskich rolników. Eucharystii, która odbyła się w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach, przewodniczył ks. bp Artur Ważny.

W imieniu premiera Matusza Morawieckiego I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz złożył kwiaty przy grobie Wincentego Witosa. Następnie wziął udział w konferencji w Centrum Kultury Wsi Polskiego w Wierzchosławicach, gdzie odbyły się prelekcje zaproszonych gości oraz uroczyste odznaczenie zasłużonych rolników ziemi tarnowskiej.

Wicewojewoda Pagacz zapalił także znicz i złożył kwiaty przy grobie powstańców styczniowych na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu tarnowskiego – starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma oraz przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń.  

Od 2014 roku NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Powiatem Tarnowskim organizuje uroczystości z okazji urodzin wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. Uczestniczą w nich władze państwowe, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i wszyscy ci, którzy utożsamiają się z myślą byłego trzykrotnego premiera RP. 

Na wstępie konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej odczytane zostały listy nadesłane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik w swoim wystąpieniu odniósł się do bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie. – Nie jest łatwa i jest to głównie efekt wojny na Ukrainie. Wynika z tego inflacja i ogromne koszty produkcji. Nasz rząd na pierwszym miejscu stawia jednak sprawy rolnictwa i rolników. Dlatego rozmawiamy z rolniczą „Solidarnością” oraz innymi organizacjami rolniczymi. Dlatego w tej trudnej gospodarczo sytuacji staramy się na bieżąco reagować na ciągle nowe problemy, które praktycznie każdego tygodnia się pojawiają – powiedział wiceminister.

35 rolników z powiatu tarnowskiego otrzymało odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Wicepremiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Odznaczeni zostali m.in.:

Kazimierz Stańczyk i Wojciech Onik (gmina Skrzyszów), Jan Jacher (gmina Szerzyny), Tomasz Kloch i Stanisław Banach (gmina Tuchów), Paweł Mruk, Grzegorz Kowalik i Walenty Rynak (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Jacek Lachowicz, Adam Cieślikowski i Jerzy Witek (gmina Ryglice) oraz Stanisław Januś, Agata Imburska, Grzegorz Tadel, Tomasz Prendota i Piotr Wrona (gmina Tarnów).

Do Wierzchosławic na Ogólnopolskie Obchody 149. rocznicy urodzin Wincentego Witosa przyjechali również doradca Prezydenta RP prof. dr hab. Andrzej Waśko, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, posłowie Anna Pieczarka i Jan Duda, senator Kazimierz Wiatr, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Wojciech Skruch.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego 

Czytany 276 razy
Odsłon artykułów:
17465065

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…