czwartek, 06 październik 2022 05:53

Zabytkowy dwór w Radlnej własnością gminy Tarnów

Napisał

Gmina Tarnów została właścicielem dworu w zespole dworsko-gospodarczo-parkowym w Radlnej, którego powstanie datowane jest na lata 80. XIX w.

Dwór, kiedyś duma miejscowości, obecnie zdewastowany, zniszczony budynek, czekający na renowację. Takie też są plany samorządu. Po zakupie obiektu wraz z działką o powierzchni ponad jednego hektara gmina Tarnów w przyszłości będzie chciała przywrócić mu dawny blask, ma on służyć celom publicznym. O dokładnym przeznaczeniu zabytku po konsultacjach zadecydują mieszkańcy wraz z radnymi gminy Tarnów.

Dwór wizualnie odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej, historycznie to dwór księcia Sanguszki. Budynek parterowy, z cegły. Okna w dekoracyjnych ramach. Taras poprzedzony jest kamiennymi schodami. Wokół dworu rozciąga się ogród, w opowieściach najstarszych mieszkańców kiedyś przepiękny, obecnie bardzo zaniedbany. Szczegółowo budowa dworu opisana jest m.in. w książce Piotra Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ponadto dwór wpisany jest do rejestru polskich zabytków nieruchomych.

Więcej informacji znajduje się na stronie Urzędu Gminy Tarnów- gmina.tarnow.pl 

Czytany 350 razy
Odsłon artykułów:
17371658

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…