sobota, 16 lipiec 2022 17:16

Wsparcie dla terenów popegeerowskich

Napisała

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. O wsparcie mogły ubiegać się gminy i powiaty, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Łącznie w skali kraju ponad 1800 wniosków uzyskało pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego wynosi 2 proc.

Miliony złotych dla województwa małopolskiego

Sprawiedliwy rozwój, zrównoważone szanse dla gmin i powiatów, podnoszenie jakości życia mieszkańców – to wszystko dzieje się w Małopolsce w oparciu o mocny filar, jakim jest Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego program, doczekał się właśnie trzeciego rozstrzygnięcia. W tej edycji uwaga została skierowana na tereny popegeerowskie, które przez całe lata były obszarami niedofinansowanymi. Dzięki olbrzymim środkom w wysokości ponad 214,3 mln zł, 90 inwestycji z tych obszarów stanie się faktem w Małopolsce! To nowe otwarcie i świetna wiadomość dla wszystkich mieszkańców z tych terenów. Dziękuję rządowi z panem premierem Mateuszem Morawieckim na czele za troskę o rozwój naszego regionu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Trzecia edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych była skierowana do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Dedykowany dla nich nabór to szansa na rozwój i stymulację rozwoju gospodarczego, a dla mieszkańców podnoszenie jakości życia.

Specjalne podziękowania należą się także parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy pozostają ambasadorami Małopolski w Warszawie. To także dzięki ich staraniom głos płynący z naszego województwa nie pozostaje bez odzewu ze strony rządu. Nasze województwo jest placem budowy, gdzie powstają m.in. nowe drogi i szkoły, a istniejące obiekty poddawane są koniecznej przebudowie i rozbudowie. Ta edycja programu to silny impuls do rozwoju obszarów, które w dużej mierze samodzielnie musiały mierzyć się z wyzwaniami, co uniemożliwiało sięganie po ambitne i często wymagające ogromnych nakładów finansowych projekty. Dzisiaj te marzenia spełniają się, a co równie ważne, o czym jestem przekonany, będą one motorem napędowym inspirującym do podejmowania kolejnych wyzwań – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Nowe zadania inwestycyjne

Remonty dróg, budowa oczyszczalni ścieków, modernizacja budynku szkoły czy cyfryzacja i wprowadzenie e-usług dla mieszkańców – to tylko przykładowe inwestycje z dofinansowaniem z Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja III (PGR).

Wśród nich największym wsparciem mogą poszczycić się:

• powiat olkuski – dofinansowanie w wysokości 8 000 000 zł – na modernizację dróg powiatowych nr 1123K, 1153K i 1151K na terenie Gminy Wolbrom;

• powiat miechowski - dofinansowanie w wysokości 8 000 000 zł – na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi powiatowej 1181K Pogwizdów - Tunel z linią kolejową LHS nr 65 w m. Uniejów Rędziny wraz z przebudową dojazdów;

• powiat nowosądecki - dofinansowanie w wysokości 5 237 190 zł – na rozbudowę i modernizację drogi powiatowej nr 1533 K Stary Sącz - Przysietnica - Barcice w miejscowościach: Stary Sącz, Moszczenica Niżna i Przysietnica;

• Gmina Gdów – dofinansowanie w wysokości 5 000 000 zł – na budowę drogi gminnej klasy L od ronda na ul. Bocheńskiej do ul. Przemysłowej w m. Gdów w km 0+000,00 – 1+233,01.

Niemal po 5 mln zł dofinansowania otrzymały także gmina Brzeszcze, powiat brzeski, gminy Trzyciąż i Niepołomice oraz powiat gorlicki. Zrealizują one w większości inwestycje drogowe (4 zadania), rozbudowana zostanie również sieć kanalizacyjna (1 zadanie).

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych jest bezpośrednim wsparciem, które odpowiada na potrzeby mieszkańców. Przykładem mogą tu być inwestycje np. gminy Radłów, która uzyskała ponad 3,2 mln zł, dzięki czemu zostaną zmodernizowane drogi na terenie gminy, a w Woli Radłowskiej powstanie chodnik. Zakopane z kolei otrzymało 2 mln zł na wyposażenie Centrum Wsparcia Rodzin w Chorobie „Nasz Dom” oraz dostosowanie Urzędu Miasta Zakopane do potrzeb mieszkańców w zakresie dostępności cyfrowej. Gmina Łososina Dolna z rządowym wsparciem w wysokości niemal 3 mln zł zaprojektuje oraz wybuduje ośrodek zdrowia. To wszystko są zadania bliskie mieszkańcom. Ich realizacja przekłada się na realne podnoszenie komfortu i bezpieczeństwa codziennego funkcjonowania – kontynuuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w Małopolsce

To nie pierwszy raz, kiedy nasz region otrzymuje wsparcie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Końcem maja 2022 Małopolska otrzymała prawie 2,6 mld zł tylko w ramach rozstrzygnięcia II naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład. Jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy tak duże środki popłynęły do małopolskich samorządów. Gospodarze małopolskich gmin i powiatów otrzymali wówczas dofinansowanie w wysokości blisko 2 mld zł.

Wśród inwestycji z najwyższym dofinansowaniem w Małopolsce znalazły się m.in. projekty województwa małopolskiego – „Budowa obwodnicy i mostów w ciągach dróg wojewódzkich” – 161 423 750,00 zł oraz Krakowa – „Budowa budynku usługowego Krakowskie Centrum Muzyki” przy ul. Piastowskiej w Krakowie – 99 mln zł oraz „Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej w Krakowie” – 30 000 000,00 zł.

Dominujące wśród projektów są zadania infrastrukturalne. Nie brakuje też tych związanych z modernizacją i budową boisk czy termomodernizacją budynków, w tym obiektów szkolnych. To inwestycje, które kładą nacisk na zrównoważony rozwój wszystkich dziedzin. Wachlarz zadań jest szeroki, a korzyści z ich realizacji nie do przecenienia. Co ważne, gro z tych zadań wpływa na podniesienie bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że samorządy z każdym kolejnym naborem czują silne wsparcie rządu i coraz odważniej realizują inwestycje duże, strategiczne i na miarę XXI wieku – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – program zrównoważonego rozwoju

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców. To gwarantuje zrównoważony rozwój całego kraju. W II edycji programu każdy z samorządów otrzymał dofinansowanie, na które łącznie rząd przeznaczył ponad 30 mld zł.

Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/premier/program-inwestycji-strategicznych 

Ponad 276 mln zł dla województwa podkarpackiego

O szczegółach dotyczących środków dla województwa podkarpackiego informowali podczas konferencji prasowej posłowie na Sejm RP Jerzy Paul i Andrzej Szlachta, senator Mieczysław Golba, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, starosta sanocki Stanisław Chęć oraz wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz.

– Uprawnione jednostki samorządu terytorialnego złożyły 122 wioski na łączną kwotę  ponad 276 mln zł. Inwestycje, które znalazły dofinansowanie są bardzo różne – to między innymi modernizacja infrastruktury sportowej, drogowej czy oświatowej – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Wśród inwestycji z największym dofinansowaniem znalazły się n.in.: przebudowa zespołu szkolno-przedszkolnego na terenie gminy Lubaczów, wyposażenie nowo budowanej hali sportowej w Mielcu, budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Tuszowie Narodowym, przebudowa drogi powiatowej w powiecie niżańskim czy modernizacja infrastruktury oświatowej powiatu sanockiego.

– Bardzo się cieszę, że znalazły się kolejne środki finansowe na cele, które są niezwykle istotne z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnych – dodała wojewoda.  

O tym, jak ważny jest mechanizm wsparcia dla gmin popegeerowskich mówili podkarpaccy parlamentarzyści: posłowie Andrzej Szlachta, Jerzy Paul i senator Mieczysław Golba. Podkreślali, że jest on konsekwencją polityki zrównoważonego rozwoju, prowadzonej we wszystkich obszarach życia.

– To ważny moment dla samorządów. Otrzymujemy kolejną transzę środków finansowych na realizację wielu inwestycji. W przypadku powiatu rzeszowskiego dotyczy  to drogi powiatowej przez miejscowość Zaczernie. Jest to ciąg komunikacyjny, który jest bardzo mocno obciążony i w szerokim zakresie zniszczony. Te środki pozwolą na to, aby odcinek wyremontować – mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Jak podkreślił starosta sanocki Stanisław Chęć, do powiatu sanockiego i gmin z tego terenu trafi łącznie ponad 18 mln zł na realizację 8 zadań.  Zmodernizowana zostanie m. in. infrastruktura oświatowa, drogowa i wodociągowa.

Za rządowe wsparcie podziękował również wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz. Do samorządu trafi blisko 5 mln zł na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Jak informuje podkarpacki urząd wojewódzki, to jedyny w historii program kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów. Rządowe środki dla gmin, powiatów i ich związków to szansa na kolejne inwestycje, które przyśpieszą rozwój całego kraju. Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców. Nowe żłobki, szkoły czy drogi to tylko niektóre zmiany, które zauważysz dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych w swoim bezpośrednim otoczeniu.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w KrakowiePodkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.
Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 681 razy
Odsłon artykułów:
17602238

Odwiedza nas 429 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…