poniedziałek, 06 czerwiec 2022 19:31

Małopolskie kapliczki odzyskają dawny blask

Napisał

Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał dotacje na remonty 52 zabytkowych kapliczek za łączną kwotę 550 tys. zł.

Konkurs "Kapliczki Małopolski" stanowi element realizacji strategicznych zadań rozwoju Województwa Małopolskiego. Adresowany jest do lokalnych samorządów z terenu województwa, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach na terenie Małopolski.

W tym roku w ramach możliwe będzie odnowienie 52 obiektów. Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał na ten cel dotacje w wysokości 550 tys. zł. Głównym kryterium przyznania dotacji był zły stan techniczny kapliczek, który zagraża ich istnieniu oraz duża wartość artystyczna i historyczna.

Dotychczas dzięki udzielonemu dofinasowaniu w kwocie ponad 5 mln zł, w ramach konkursu udało się przywrócić dawny blask ponad 620 obiektom z całej Małopolski.

Zabytkowe kapliczki to ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski. Są świadectwem religijności mieszkańców regionu. Były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii lub kataklizmów oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie stanowią również ważny element budowania lokalnej tożsamości

- podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.

Wykaz dotacji tegorocznej edycji konkursu znajduje się w pliku poniżej. Więcej informacji o konkursu dostępnych jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dotacja została przyznana m.in. na kompleksowy remont kapliczki pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem w miejscowości Czermna w gminie Szerzyny i wynosi 14 tys. zł

Inf.: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Fot.: ilustracja poglądowa

Czytany 545 razy
Odsłon artykułów:
17547063

Odwiedza nas 599 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…