wtorek, 26 kwiecień 2022 05:33

Podkarpacie dziękuje za ochronę zabytków

Napisał

Osoby zaangażowane w ratowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego zostały wyróżnione medalami i odznakami honorowymi. Uroczystość z okazji obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do wręczenia medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i  złotych  oraz srebrnych odznak „Za opiekę nad zabytkami” osobom szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ogromnym doświadczeniem w pełnieniu misji jaką jest ochrona i opieka nad zabytkami. Odznaczenia zostały nadane przez Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas ceremonii w Sali kolumnowej OPUW w Rzeszowie medale i odznaki  wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zgromadzonych gości powitał, w imieniu podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Beaty Kot, zastępca PWKZ Bartosz Podubny.

W ramach wydarzenia odbyła się również premiera czasopisma „Renowacje i zabytki” 1/2022, które w całości zostało poświęcone zabytkom i pracom konserwatorskim województwa podkarpackiego. W periodyku opisano najbardziej wartościowe obiekty architektury drewnianej wpisane na Listę UNESCO, została przybliżona  historia i tematyka związana z restauracją i renowacją wybranych kościołów. Skupiono się na doświadczeniach prac konserwatorskich przy najcenniejszych zespołach wyposażenia i wystroju kościołów drewnianych Haczowa, Gawłuszowic, Golcowej, Średniej Wsi, Łęk Górnych, Zwiernika, Machowej, Jodłowej, Gorzejowej, Dobrkowa i Kozłowa. Zwrócono także uwagę na zagadnienia związane z konserwacją wyposażenia obiektów, w których zachował się duży zasób wykonany w warsztatach lwowskich – w Leżajsku i Przemyślu oraz  translokację ikonostasów i wyposażenia cerkwi w Chotyńcu i Radrużu, jak i wielu innym tematom z zakresu oryginalnego  i unikatowego  dziedzictwa naszego regionu. W spotkaniu promocyjnym wzięli udział  redaktor naczelny Edward Hardt oraz wybrani autorzy, którzy zaprezentowali szerzej tematykę opisywanych zagadnień.

Więcej informacji, zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Czytany 370 razy
Odsłon artykułów:
17511599

Odwiedza nas 431 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…