poniedziałek, 25 kwiecień 2022 17:33

W Tuchowie poświęcono pokarmy dla uchodźców z Ukrainy

Napisał

Przeżywamy obecnie Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. W sobotę w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odbyło się poświęcenie pokarmów dla chrześcijan prawosławnych i grekokatolików z Ukrainy.

Obrzędowi przewodniczył o. mitrat (prałat) Roman Dubec, proboszcz katedry prawosławnej pod wezwaniem św. Trójcy w Gorlicach, którego zaprosili ojcowie redemptoryści z Tuchowa. Wcześniej informacja o poświęceniu pokarmów została rozkolportowana na terytorium gminy Tuchów i szerzej.

Przybyło wielu ludzi z Tuchowa i okolic, aby wraz ze swoimi dziećmi poświęcić pokarmy. Dla dzieci przebywających w Tuchowie zostały przygotowane koszyczki ze święconką. Nie mogło w nich zabraknąć pisanek oraz paschy – typowego ciasta świątecznego wschodnich Ukraińców. Zostało one wcześniej upieczone w klasztorze redemptorystów według przepisu podanego przez panie z Ukrainy.

Grupa uchodźców z Ukrainy przebywających w domu pielgrzyma u redemptorystów liczy obecnie prawie 40 osób. Liczba ta zmienia się, bo ci, którzy mają rodzinę w innych krajach, starają się dołączyć do nich.

W sobotę o godz. 22.00 grupa uchodźców mieszkających w Tuchowie wraz z o. Kazimierzem Piotrowskim CSsR pojechała autobusem do Gorlic do katedry prawosławnej na nocną liturgię Wielkanocną. Umocnieni przeżyciami duchowymi nad ranem wrócili do Tuchowa.

Inf.: Redemptoryści

Czytany 574 razy
Odsłon artykułów:
17595376

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…