sobota, 11 grudzień 2021 14:12

W Krzyżu o stanie wojennym w Tarnowie i nie tylko

Napisał

W ubiegłym miesiącu we współpracy z Parafią pw. Krzyża Świętego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie - Krzyżu Fundacja PRO PATRIA SEMPER zainaugurowała cykl otwartych spotkań "DziedziczyMY".

W ich trakcie chcemy rozważać i odkrywać związki i wpływ wydarzeń z lokalnej historii, w tym także historii rodzinnych, na dzieje całego narodu a nawet dzieje powszechne.

Za kilka dni przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, dlatego kolejne ze spotkań poświęcone zostanie temu tematowi. Organizatorzy zapraszają w niedzielę 12 grudnia o godzinie 16:00 do Domu Katechetycznego im. Jana Pawła II w Tarnowie-Krzyżu (tuż obok kościoła).

Tytuł tego spotkania to "Stan wojenny i ostatnie lata PRL w pamięci lokalnej i nie tylko".

Spotkanie z Andrzejem Olejnikiem, przed 40 laty etatowym pracownikiem tarnowskiej delegatury NSSZ "Solidarność" a potem działaczem podziemnych struktur związku poprowadzi Piotr Dziża, pomysłodawca i koordynator projektu dokumentacyjnego "Bohaterowie tarnowskiej Solidarności", stanowiącego część wieloletniego cyklu "Pierwsi Solidarni".

W trakcie spotkania zaprezentowanych zostanie (prapremierowo) kilka fragmentów zarejestrowanych w tym roku w Tarnowie wywiadów filmowych z bohaterami wydarzeń sprzed 40 lat. W ramach niewielkiego grantu z Filmoteki Małopolskiej, naszej Fundacji udało się bowiem rozpocząć realizację cyklu "Pierwsi Solidarni". Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się znaleźć stałe źródło finansowania tego niezwykle potrzebnego programu.

Tymczasem wszystkich chętnych zapraszamy w niedzielę do Krzyża - Piotr Dziża / Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego PRO PATRIA SEMPER / www.fpps.pl

Czytany 338 razy
Odsłon artykułów:
17371636

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…