piątek, 16 lipiec 2021 18:03

Posiedzenie ws. afrykańskiego pomoru świń

Napisała

Zalasowa, Karwodrza, Zabłędza, Piotrkowice, Szynwałd, Łękawica, Trzemesna, Łękawka, Poręba Radlna i kilkanaście innych miejscowości powiatu tarnowskiego znalazło się w wyznaczonym obszarze zagrożonym. W obszarze zapowietrzonym jest Skrzyszów i część miejscowości z nim sąsiadujących.

13 lipca 2021 r. badania laboratoryjne potwierdziły wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie utrzymującym 50 sztuk świń w miejscowości Skrzyszów (gmina Skrzyszów), w powiecie tarnowskim. Jest to pierwsze ognisko ASF w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego.

Czytaj także: ASF dotknęło hodowlę w Skrzyszowie

Służby prowadzą intensywne działania, aby zwalczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Podsumowano je na zwołanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczył również główny lekarz weterynarii dr nauk wet. Mirosław Welz.

W spotkaniu wzięli udział także: I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kawieckim oraz przedstawiciele szeregu służb, instytucji, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Wojska, zaangażowani w realizowane i planowane czynności: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Polskiego Związku Łowieckiego – Zarządu Okręgowego w Tarnowie i Nowym Sączu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego: Jacek Hudyma – wicestarosta tarnowski, Marcin Kiwior – wójt gminy Skrzyszów i przedstawiciel Urzędu Miasta w Tarnowie.

Bardzo dziękuję za sprawne działanie Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii. Odnotowaliśmy pierwszy przypadek występowania ASF-u w naszym województwie. Jestem zbudowany postawą służb, od których wymagam skutecznego i zintensyfikowanego działania w takich sytuacjach jak ta w powiecie tarnowskim. Musimy trzymać rękę na pulsie i minimalizować zagrożenie. Dlatego też zobowiązuję podległe mi służby do wszelkiej pomocy i pełnego zaangażowania w związku z wystąpieniem ASF. Tylko wspólna praca da nam pożądany efekt, szczególnie jeśli mamy do czynienia z tak groźnym przeciwnikiem jak ASF – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sytuacja jest trudna. ASF dotyka nie tylko Polskę. Za naszą zachodnią granicą wykryto dwa ogniska. Teraz najważniejsze jest odnalezienie przyczyny, czyli odszukanie, gdzie jeszcze wirus został zawleczony – mówił minister Mirosław Welz, który zadeklarował pełną pomoc i wsparcie dla służb WIW.

W gospodarstwie w Skrzyszowie zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia ASF, w tym te obejmujące m.in. zabicie i utylizację świń oraz przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby. Wokół ogniska wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony. Już 14 lipca Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie ustanawiające te strefy oraz wskazujące konkretne zakazy, nakazy i powinności w tym obszarze, dotyczące m.in. nadzoru, transportu zwierząt czy organizacji targów.

Stwierdzone 13 lipca 2021 r. ognisko ASF związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE, jak i państw trzecich. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 10 lipca 2021 roku stwierdzono 20 ognisk ASF u świń oraz 1787 ognisk ASF u dzików.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców świń o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi trzody, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa.

Jak podkreśliła podczas posiedzenia WZZK dyrektor Agnieszka Szewczyk-Kuta, wobec powagi zagrożenia kluczowe znaczenie ma pełne zaangażowanie wszystkich podmiotów, w tym samorządów, oraz daleko idąca ostrożność i konsekwencja w prowadzonych działaniach służących temu, aby wirus dalej się nie rozprzestrzeniał.

Wokół ogniska w Skrzyszowie wyznaczono obszary: zapowietrzony (największego ryzyka) i zagrożony przenoszeniem wirusa. Obszarem zagrożonym jest m.in.:

- od strony wschodniej: wschodnią granicą województwa małopolskiego – od północnej granicy miejscowości Jodłówka-Wałki (gm. Tarnów) do wschodniej granicy administracyjnej miejscowości Zalasowa (gm. Ryglice) i dalej w kierunku południowym wschodnią granicą tej miejscowości

- od strony południowej: południowymi granicami administracyjnymi miejscowości Zalasowa (gm. Ryglice), Karwodrza (gm. Tuchów), Zabłędza (gm. Tuchów), Piotrkowice (gm. Tuchów), dalej zachodnią granicą administracyjną miejscowości Piotrkowice, południową granicą administracyjną miejscowości Woźniczna (gm. Pleśna), południowowschodnią granicą administracyjną miejscowości Rzuchowa (gm. Pleśna)

Szczegółowe informacje dotyczące bioasekuracji - Rozporządzenie wojewody

Info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie / Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 825 razy
Odsłon artykułów:
17025525

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…