czwartek, 15 lipiec 2021 15:18

ASF dotknęło hodowlę w Skrzyszowie

Napisała

W stadzie liczącym ok. 50 sztuk trzody chlewnej w Skrzyszowie wykryto chorobę Afrykańskiego Pomoru Świn. To pierwszy przypadek w Małopolsce.

W gospodarstwie rolnym, znajdującym się w Skrzyszowie w pobliżu granicy z Tarnowem, zaczęły nagle chorować świnie. Okazało się, że przyczyną choroby jest ASF. 

Obecnie badane jest źródło zakażenia. Prawdopodobnie wirus został przywleczony z terenu przyleśnego, gdzie przebywały dziki.

Stado zostało zlikwidowane a gospodarstwo poddane m.in. dezynfekcji. Kontrolowane są także stajnie i wyznaczone zostało kilka stref zagrożenia w promieniu do 10 km od ogniska choroby, gdzie może przebywać ponad 2 tys. sztuk świń.

Choroba wywołana ASF jest bardzo niebezpieczna dla trzody chlewnej, ale nie dla człowieka. Może być ona przenoszona przez ludzi, zwierzęta domowe, sprzęty, odpady komunalne.

Dodajmy, że terenem zagrożenia oznaczono przyległe gminy z województwa podkarpackiego np. gminę Pilzno (1 stopień zagrożenia), a ogniska wykryto koło Mielca (3 stopień zagrożenia).

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 678 razy
Odsłon artykułów:
17594805

Odwiedza nas 236 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…