piątek, 12 marzec 2021 11:44

Spotkanie ws. ptasiej grypy

Napisał

O istniejącym zagrożeniu i zasadach postępowania w związku ze stwierdzeniem ogniska ptasiej grypy w Ostrowie (pow. ropczycko-sędziszowski) rozmawiano dziś w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Spotkanie poprowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii, w rozmowach uczestniczyli starostowie powiatu, wójtowie z gmin Dębica i Żyraków oraz przedstawiciele policji i straży pożarnej.

Wystąpienie ogniska grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 potwierdzono w marcu br. w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 5 tys. indyków rzeźnych. To pierwszy tego typu przypadek w 2021 r. na Podkarpaciu. 

Co bardzo ważne - jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka.

Wojewoda Podkarpacki opublikował rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), a w gospodarstwie, w którym wykryto chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI.

Ognisko zostało wygaszone, jednak hodowcy drobiu muszą pamiętać o konieczności przestrzegania aktualnych zasad i obostrzeń, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na kolejne obszary – podkreśla Władysław Rutkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dębicy. Dodaje też, że jeżeli w ciągu 21 dni nie pojawi się żadne nowe ognisko ptasiej grypy, będzie to oznaczało, że zagrożenie zostało zażegnane.

Powiatowy lekarz wylicza również, że hodowcy drobiu w powiecie dębickim muszą bezwzględnie wdrożyć wymienione w jego komunikacie odpowiednie środki bezpieczeństwa biologicznego. Zwłaszcza w tych miejscowościach, które zostały określone mianem obszaru zapowietrzonego (Kochanówka w gm. Dębica) oraz zagrożonego (Pustków, Pustków-Os., Kozłów, Brzeźnica, Paszczyna i Zawada w gm. Dębica, a także Bobrowa Wola w gm. Żyraków) wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Rozporządzenie wojewody podkarpackiego, komunikat i inne informacje w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim dostępne są stronie www.powiatdebicki.pl oraz na rzeszow.uw.gov.pl.

Info: Starostwo Powiatu Dębickiego

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 581 razy
Odsłon artykułów:
17585401

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…