piątek, 09 październik 2020 10:51

Dąb z Lubczy w dębickim apartamentowcu

Napisał

W Dębicy powstał nowoczesny apartamentowiec, którego wnętrze zdobi pomnik przyrody z Lubczy - Dąb Gajus.

Dębowe Apartamenty zostały zbudowane w pięknym, nowoczesnym stylu. Obiekt przy ul. Poddęby w Dębicy posiada 5 pięter z kilkudziesięcioma mieszkaniami, parter ze strefą usługowo – handlową oraz poziom z miejscami postojowymi. Ściany każdej kondygnacji zdobią olbrzymie obrazy sześciu dębów z regionu. W apartamentowcu, obok wyjątkowych okazów z Podkarpacia znajduje się Dąb Gajus z miejscowości Lubcza. Na obrazie w formacie 2m x 3m widnieje tabliczka z krótką informacją o historii drzewa:

Dąb Gajus to pomnik przyrody, który znajduje się w miejscowości Lubcza. Według szacunkowych danych może liczyć ok. 300 lat. Według historycznych przekazów rośnie w miejscu zbiorowej mogiły. Pochowano w niej osoby, które nie przeżyły epidemii cholery, która miała w XIX wieku zdziesiątkować mieszkańców okolicznych miejscowości. Od kilkudziesięciu lat przymocowana jest do niego niewielka kapliczka z obrazem Matki Boskiej.

Autorem zdjęć dla Dębowych Apartamentów jest Pan Dariusz Tyrpin, podkarpacki artysta - fotograf, autor licznych publikacji m. in. albumów: „Architektura Gminy Ryglice” oraz „Cztery pory roku w Gminie Ryglice”. On też dokonał wyboru dębu z Gminy Ryglice, ze względu na to, że darzy sympatią nasz teren i często go odwiedza z aparatem, a Gajusa uznaje jako jeden z najcenniejszych obiektów przyrody w regionie.

Info: Urząd Miejski w Ryglicach

Czytany 1299 razy
Odsłon artykułów:
17548914

Odwiedza nas 97 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…