poniedziałek, 14 wrzesień 2020 11:24

Dożynki podkarpackie w powiecie dębickim

Napisał

W Zawadzie k. Dębicy odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Tegoroczne święto plonów na Podkarpaciu połączono z uroczystościami jubileuszowymi 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w sanktuarium w Zawadzie. 

W uroczystościach udział wzięli m.in: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz wicewojewoda Jolanta Sawicka. Eucharystii przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz.

W trakcie obchodów święta do rolników zwróciła się marszałek Elżbieta Witek. 

Siłą Polaków jest wciąż żywa wiara, przywiązanie do Kościoła i tradycji. Tego zazdrości nam wiele narodów. A to świadczy o naszej sile. To się wpisuje w Polską kulturę i tradycję, ale jest także nierozerwalnie związane z ponad z 1000-letnim wpływem chrześcijaństwa, z którego wyrosła nasza Ojczyzna – powiedziała Elżbieta Witek, witając rolników.

Do obecnych na uroczystościach w Zawadzie list skierował prezydent Andrzej Duda. Słowa prezydenta odczytał marszałek Władysław Ortyl.

Dziękuję za Państwa całoroczną trudną pracę, za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia tego pięknego regionu. W imieniu Rzeczypospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawek naszej Ojczyzny – pisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Wojewoda Ewa Leniart odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odwołał się do historii zawadzkiego Sanktuarium.

100 lat temu mieszkańcy tych stron świętowali zakończenie swych długich starań i zabiegów. Oczekiwana przez pokolenia koronacja cudownego obrazu w Zawadzie, była wyrazem wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad ludem tej ziemi. Dziś upamiętniamy to doniosłe wydarzenie. Wszystkich zebranych na obchodach setnej rocznicy tego aktu oraz XX Dożynkach Województwa Podkarpackiego zapewniam o moim najwyższym szacunku i przekazuje słowa pozdrowień – napisał premier Morawiecki. 

Do Zawady przyjechali rolnicy ze wszystkich diecezji województwa podkarpackiego. W uroczystościach udział wzięły setki wiernych z całego regionu. 

Info: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, foto: Daniel Kozik / Samorząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Czytany 864 razy
Odsłon artykułów:
17518007

Odwiedza nas 283 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…