poniedziałek, 18 maj 2020 20:32

Ślady Jana Pawła II w naszych stronach

Napisał

Św. Jan Paweł II odwiedzał Małopolskę jako kapłan, biskup, papież i jako turysta. Był m.in. w Tuchowie. Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły warto przypomnieć sobie jego wizyty w okolicy i regionie.

Małopolska to rodzinne strony Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II. Stąd ruszył do Rzymu na konklawe, tu też najchętniej powracał we wspomnieniach i podczas wizyt duszpasterskich do Ojczyzny: "Tu, na tej ziemi się urodziłem".

Karol Wojtyła, metropolita krakowski był trzy razy w Tuchowie. W 1964 r. odwiedził przebywającego tu arcybiskupa łódzkiego Włodzimierza Jasińskiego, w 1965 r. uczestniczył m.in. wraz z prymasem kardynałem Wyszyńskim w pogrzebie abp. Jasińskiego, a w 1966 roku podczas obchodów millenijnych przyszły papież był na tuchowskim odpuście.

Dziś pamiątką pobytu podczas pogrzebu metropolity łódzkiego jest tuchowski szlak papieski. Prowadzi on od klasztoru redemptorystów, ulicami miasta aż do cmentarza. Tą drogą szedł z konduktem abp. Karol Wojtyła.

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II Dom Kultury w Tuchowie zaprasza w podróż śladami świętego, tymi które zostawił w Tuchowie, w Polsce, na całym świecie w specjalnym materiale dostępnym na: www.youtube.com

Dodajmy, że Karol Wojtyła odwiedził także inne miejsca okolicy i regionu m.in.: Ołpiny w 1970 r. podczas peregrynacji tzw. "aresztowanego" obrazu, Przeczycę w roku 1975 w czasie rekoronacji cudownego obrazu. W Tarnowie był kilkanaście razy. Jako Jan Paweł II pielgrzymował do Tarnowa w 1987 r. Odwiedził ponadto Limanową, Duklę i w przelocie śmigłowcem Jamną.

Wspomnieć można też liczny udział mieszkańców regionu w pielgrzymkach papieskich, jak np. w Starym Sączu. Specjalny pociąg z Tuchowa zabrał tam blisko 1200 pasażerów.

Czytany 1477 razy
Odsłon artykułów:
17594865

Odwiedza nas 246 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…