Geografia Ryglic

 
Położenie
49°52?49?N, 21°8?15?E
Miejscowość leży na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Część północna Ryglic położona jest na wzniesieniach i w dolinach. Część południowa miasta leży się na grzbiecie najwyższych wzniesień w okolicy, które wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. W rejonie tym wznosi się Wielka Góra Uniszowska 432 m npm, Liwecka Góra 480, która stanowi rezerwat leśno- krajobrazowy, Pasia 527, Wielka Góra 500, Kamionka 510 (Ryglice). Na Pasiej znajduje się rezerwat leśno- geologiczny Ostry Kamień.
 
Rzeki i zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilkanaście potoków. Największy płynie od Jonin w kierunku Uniszowej- Szwedka. Inne potoki- Rygliczanka, Wszystkie potoki należą do zlewiska Białej a następnie Dunajca. Zalasówka. Ryglice posiadają także stawy.
 
Lasy
Miejscowość jest zalesiona w ?. W dawnych czasach lasów było tu znacznie więcej.
Obecnie najbardziej zalesione są wzniesienia w południowej części miejscowości. W Ryglicach znajduje się dwa pomniki przyrody- dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. Są tu także zabytkowe parki podworskie: obok Pałacu i fragmenty na Brzezinkach.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość jest siedzibą urzędu miasta i gminy Ryglice, należy do powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy od wschodu z Joninami, od północy z Zalasową, od zachodu z Uniszową. Sąsiaduje także od południowego- wschodu z Żurową znajdującą się w gminie Szerzyny oraz od południowego zachodu z Jodłówką Tuchowską- gmina Tuchów.
Cała gmina Ryglice graniczy od północy z gminami Skrzyszów i Pilzno, od wschodu z gminą Jodłowa, od południa z gminą Szerzyny, od zachodu z miastem i gminą Tuchów. W skład gminy wchodzi osiem sołectw: Bistuszowa, Joniny, Kowalowa, Lubcza, Ryglice, Uniszowa, Wola Lubecka, Zalasowa.
 
Niektóre przysiółki: Podkościelne, Pożory, Księże Podlesie, Galia Górna, Galia Dolna, Wisze, Bucze, Przymiarki, Bukowina, Brzezinki.
 
Powierzchnia: 25km2
 
Liczba mieszkańców: ok. 2920
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17456950

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…