Geografia Uniszowej

 
Położenie
49°52?15?N, 21°5?60?E
Miejscowość położona jest na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Część północna Uniszowej znajduje się na drobnych wzniesieniach i dolinach. Część południowa natomiast leży w odrębie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, który znajduje się na grzbiecie dużych wzniesień w okolicy.
Najwyższym wzniesieniem w miejscowości jest Wielka Góra Uniszowska 432 m npm. W pobliżu są także: Brzanka 536, Liwecka Góra 480.
 
Rzeki i zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilka potoków. Największy płynie od Ryglic w kierunku Bistuszowej- Szwedka. Wszystkie potoki należą do zlewiska Białej a następnie Dunajca.
 
Lasy
Czwarta część Uniszowej pokryta jest lasami, choć w dawnych czasach było ich tu więcej. Obecnie najbardziej zalesione są wzniesienia w południowej części miejscowości. W Uniszowej znajduje się zabytkowy park podworski. W ółnocnej części znajduje sięJar Buczyński- forma ukształtowania terenu w postaci wydłużonego zagłębienia o wąskim dnie i stromych zboczach.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy: od zachodu z Bistuszową, od północy z Zalasową, od wschodu z Ryglicami. Graniczy także od południa z miejscowością gminy Tuchów: Jodłówką Tuchowską.
 
Niektóre przysiółki: Wieś, Bucze Dolne, Bucze Górne, Podlesie.
 
Powierzchnia: 5,4 km2. Uniszowa jest najmniejszą powierzchniowo miejscowością gminy Ryglice.
 
Liczba mieszkańców: ok. 270. Uniszowa jest najmniejszą liczebnie miejscowością gminy Ryglice.
 
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17457058

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…