Geografia Lubczy

 
Położenie
49°54?24?N, 21°15?11?E
Miejscowość znajduje się na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Lubcza ulokowana jest głównie w kotlinie, która biegnie w kierunku rzeki Wisłoki. Wyżynna jest część północna miejscowości, która powoli wznosi się w kierunku Woli Lubeckiej i Zalasowej, a także część południowa, wznosząca się w kierunku Kowalowej i Jonin. Zaraz za granicą z Wolą Lubecką wznosi się Kokocz 434 m npm. Z Lubczy także widać na południu Liwocz 561 i wzniesienia Pasma Brzanki.
 
Rzeki i zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilkanaście potoków. Największy to Wolanka, który płynie od Woli Lubeckiej w kierunku wschodnim- w stronę Dzwonowej, Zagórza i Dęborzyna. W Dęborzynie łączy się z Jodłówką i wpada do Wisłoki. Wszystkie potoki należą do zlewiska Wisłoki.
 
Lasy
Ogólnie Lubcza jest mało zalesiona, choć w dawnych czasach był to teren dosyć lesisty. Obecnie najbardziej zalesiony jest fragment w południowej części miejscowości- las Ptasznik. W Lubczy znajduje się największe drzewo na terenie gminy Ryglice- dąb szypułkowy- ?Gajus? stanowiący pomnik przyrody.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy od zachodu z Wolą Lubecką i Kowalową. Sąsiaduje także z miejscowościami województwa podkarpackiego i powiatu dębickiego: od północy ze Zwiernikiem i Słotową leżącymi w gminie Pilzno oraz z miejscowościami gminy Jodłowa: od wschodu z Zagórzem i Dzwonową i od południa z Jodłową.
 
Niektóre przysiółki: Nagórze, Nadole, Podkościelne, Nowa Wieś, Budaki, Granice, Środki, Piegłów, Czarna Wieś, Zadziele.
 
Powierzchnia: 24 km2
 
Liczba mieszkańców: ok. 2030
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17520535

Odwiedza nas 319 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…