Geografia Jonin

 
Położenie
49°53?3?N, 21°11?15?E
Miejscowość położona jest na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Część północna Jonin znajduje się na wyżynie, część środkowa na drobnych wzniesieniach i dolinach, część południowa Jonin leży w odrębie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, który znajduje się grzbiecie najwyższych wzniesień w okolicy. W pobliżu wznoszą się: Kamionka 510 m npm, Krzyżowa 480, Wysoki Ost 454, Gilowa Góra 506.
 
Rzeki, zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilka potoków. Największy płynie od Kowalowej i w kierunku Ryglic- Szwedka. Inny potok to Wolninka. Wszystkie wody spływają do Szwedki, która wpada do Białej a ta z kolei jest dopływem Dunajca.
 
Lasy
Czwarta część miejscowości jest zalesiona, choć w dawnych czasach było tu wiele lasów. Obecnie najbardziej zalesione są wzniesienia w południowej części miejscowości.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy: od zachodu z Ryglicami, od północnego zachodu z Zalasową, od północnego wschodu z Wolą Lubecką, od wschodu z Kowalową. Graniczy także z miejscowościami gminy Szerzyny: od południa z Żurową i od południowego- wschodu ze Swoszową.
 
Niektóre przysiółki: Lipie Małe, Lipie Duże, Liciąż Mała, Liciąż Duża, Koniowa.
 
Powierzchnia: 11 km2.
 
Liczba mieszkańców: ok. 810.
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17546195

Odwiedza nas 309 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…