Wacław Boratyński

Wacław Boratyński, ur. 28.08.1908 r. w Ryglicach, zm. 25.09.1939 we Lwowie, polski malarz, grafik, rzeźbiarz.
 
Waclaw Boratynski
Wacław Boratyński
 
W. Boratyński urodził się w Ryglicach w wielodzietnej rodzinie o niskim statusie majątkowym. Był synem budowniczego Leona i Julii z domu Piotrawskiej. Dzieckiem opiekowało się starsze rodzeństwo, ponieważ matka musiała pracować, aby utrzymać rodzinę. W dzieciństwie stracił ojca, który zginął podczas I wojny światowej.
 
Wacław posiadał wyjątkowy talent- już w dzieciństwie zauważył jego niezwykłe umiejętności ks. Jan Pabis z Kongregacji św. Filipa Neri (także pochodzący z Ryglic) i Wacław został zapisany do gimnazjum na Świętej Górze w Gostyniu, gdzie mieszkał w konwikcie (internacie) kilka lat i poszerzał swoje zdolności plastyczne. Tam pozostawił wiele prac malarskich. Po zdaniu matury opuścił Gostyń. Studiował w Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a wkrótce w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie.
 
 
Na artystę wpłynął Stanisław Szukalski i Boratyński przystąpił w 1931 do założonej przez niego grupy - "Szczep Rogate Serce", która skupiała plastyków poszukujących inspiracji w kulturze dawnej słowiańszczyzny. W grupie tej nosił pseudonim „Pracowit z Ryglic”. W tym czasiei wypracował swój własny styl w technice rysunkowej. Ttworzył prace związane z historią Polski i mitologią słowiańską oraz współczesne.
 
Waclaw Boratynski - Dziewczyna Karmiąca Gołębie
Dziewczyna karmiąca gołębie
Waclaw Boratynski - Typy
Typy ludowe: Kurpie
            
 
Ulubioną techniką, jaką posługiwał się Boratyński, był rysunek ołówkiem. Prace wykonywał także za pomocą piórka, kredki, akwareli, sepii. Za pomocą akwareli odtwarzał krajobraz Podkarpacia- ulubione strony rodzinne. Stworzyłt polichromię kościoła w Siemowie oraz projekt polichromii kościoła w Domachowie
 
W 1933 Boratyński poszedł w kierunku sztuki użytecznej. Wśród znanych prac zaprojektował znaczki i karty pocztowe, zaprojektował banknoty, medale. Największe uznanie uzyskał W. Boratyński w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów na projekt znaczków polskich z okazji XX-lecia Rzeczypospolitej. Zdobył w nim pierwsze miejsce. W 1939 roku wykonał też projekt banknotu 10 złotowego z wizerunkiem Stanisława Moniuszki.
 
W czasie II wojny światowej został zmobilizowany do 18 pułku piechoty Wojska Polskiego w randze podchorążego. Walczył w obronie Lwowa. Zmarł na skutek odniesionych ran w szpitalu wojskowym mając 31 lat. Pochowany został na pobliskim cmentarzu, ale jego mogiła nie przetrwała końca wojny.
 
Z dorobku artystycznego Wacława Boratyńskiego korzysta dziś szereg różnych środowisk- w większości te, które odwołują się do idei narodowych. Prace artysty, czy ich elementy wykorzystywane są np. na okładkach pism, odzieży, tatuaży. Przetrwało po nim kilkaset prac. Boratyński stał się jedną z najważniejszych ikon polskiego ruchu narodowego. Mimo tego, tej postaci poświęca się niewiele. Pracowit z Ryglic nie doczekał się do dziś wydania ani jednego albumu dotyczącego jego twórczości. Stowarzyszenie Niklot tworzy pierwsze takie opracowanie-Internetowe Archiwum Wacława Boratyńskiego.
 
 
 
Odsłon artykułów:
17462058

Odwiedza nas 279 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…