Świadoma młodzież ? ubezpieczeni dorośliDobiegły już końca „Lekcje z ZUS” przeprowadzane w szkołach ponadgimnazjalnych w Tarnowie, Tuchowie, Wojniczu i Żabnie. Tematyka nie okazała się obojętna uczniom.

Cztery placówki na terenie funkcjonowania Oddziału ZUS w Tarnowie wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”: Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, w Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie. Zajęcia dotyczyły systemu ubezpieczeń społecznych, jego istoty i zasad funkcjonowania w Polsce. Uczniowie zdobyli przy tym garść praktycznych informacji o emeryturach, rentach i innych świadczeniach przysługujących osobom ubezpieczonym oraz szereg wskazówek jak zarejestrować własną firmę i z jakimi zobowiązaniami wobec ZUS się to wiąże.

Dotychczasowe doświadczenia uzasadniają konieczność poszerzania programu nauczania o proponowane przez ZUS tematy. Przykładem niech będzie nieumiejętność wskazania zalet istnienia powszechnego systemu emerytalnego. Najwięcej merytorycznych kontrowersji pojawiło się natomiast w odniesieniu do wydłużenia wieku emerytalnego. Wiele pytań dotyczyło także funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako instytucji oraz bieżących doniesień medialnych.

„Lekcje z ZUS” zostały zarówno przez uczniów jak i nauczycieli przyjęte bardzo dobrze, choć nie bez konstruktywnej krytyki. Pedagodzy i wielu spośród uczniów widziałoby tematykę ubezpieczeń społecznych realizowaną na jeszcze większej ilości lekcji i szerszą możliwość dyskusji. Byłoby więcej nauki, ale jest to przydatne – ocenia zasadność wprowadzenia tematyki na stałe do programu nauczania ankietowana uczennica. Teraz biorący udział w lekcjach uczniowie z niecierpliwością czekają na ogólnopolski konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Rywalizacja o atrakcyjne nagrody multimedialne rozpocznie się po wakacjach.

Wymienione szkoły uczestniczyły w II etapie pilotażu projektu, a pozyskane wskazówki i uwagi do Lekcji posłużą ich udoskonaleniu. Zachęcamy jednak wszystkich nauczycieli do przeprowadzania zajęć ze swoimi uczniami na podstawie opracowanych przez ZUS materiałów. Więcej informacji o projekcie można pozyskać z podstrony internetowej www.zus.pl/edukacja.

Oddział ZUS w Tarnowie

Odsłon artykułów:
17278466

Odwiedza nas 567 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…