Region najbiedniejszych. Ranking gmin

Najbogatszą gminą w Polsce jest gmina Kleszczów. Gminy małopolskie wypadają w skali kraju słabo. Zobaczmy jak jest w naszym regionie.

W Polsce jest 2479 gmin. Statystyczny mieszkaniec gminy Kleszczów wpłaca do samorządowej kasy ponad 33 tys. złotych. Kwotę tę nabija pobliska kopalnia węgla i elektrownia Bełchatów. Najbiedniej jest w małopolskiej Łukowicy koło Limanowej - tu kwota podatku wynosi sto razy mniej - 343 zł. Nie wiele lepiej jest w przypadku kilku innych gmina naszego województwa: Radgoszcz, Ropa, Czarny Dunajec, Lipnica Wielka, Szerzyny  znajdują się w ostatniej dziesiątce w Polsce.

Przytoczone dane o dochodach podatkowych gmin per capita pochodzą z wyliczeń Ministerstwa Finansów. Per capita oznacza kwotę podatku dochodowego danego obszaru w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Nie wynika ona jednak z wielkości stawek podatkowych - przykładem jest gmina Jodłowa, gdzie podatki są jedne z najniższych w regionie, a kwota per capita jest stosunkowo wysoka.

Średnia dla gmin w Polsce wynosi ok. 1360 zł.  W niektórych miastach wygląda to tak:
Warszawa 2677, Kraków 1728, Jasło 1549, Rzeszów 1512, Nowy Sącz 1395, poniżej średniej: Gorlice 1348, Brzesko 1226, Dębica 1098.

Jeśli chodzi o gminy naszego regionu to powyżej średniej krajowej znajduje się jedynie miasto Tarnów. Wszystkie inne wypadają gorzej.

Ranking: najbiedniejsze - najbogatsze gminy

Źródło: www.samorzad.pap.pl

Niniejsze opracowanie można kopiować i wykorzystywać do publikacji wyłącznie za zgodą autora: kontakt

Odsłon artykułów:
17463383

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…