Niezwykłe odkrycie w Paśmie Brzanki na Pogórzu CiężkowickimW ostatnich dniach wyjątkowego odkrycia dla naszego regionu dokonał badacz entomofauny Adam Bunar. Zaobserwował on po raz pierwszy na Pogórzu Ciężkowickim modliszkę.


Modliszka zwyczajna, Swoszowa
Modliszka zwyczajna w Swoszowej, Pasmo Brzanki, Pogórze Ciężkowickie

Adam Bunar ma na swoim koncie wiele ciekawych obserwacji i odkryć entomologicznych w regionie tarnowskim. Na terenie Pasma Brzanki wykazał blisko 60 gatunków motyli, a w swojej kolekcji posiada 250 motyli i ciem. Odkrycie ostatnich dni jest jednak wyjątkowe - odkrył gatunek, który nie występował na tym obszarze.

Adam Bunar, badacz, odkrywca owadów
Odkrywca modliszki

"We wrześniu tego roku zaobserwowałem nowy gatunek dla całego Pogórza Ciężkowickiego, jest nim Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), która jest jedynym przedstawicielem modliszek w Europie Środkowej. Znaleziska dokonałem w miejscowości Swoszowa- Zapole".

Modliszka na Pogórzu Ciężkowickim
Modliszka wśród roślin - Pogórze Ciężkowickie

Modliszka w Paśmie Brzanki
Modliszka na siatce

Adam Bunar pochodzi z Szerzyn i jest mieszkańcem Tarnowa. Ukończył studia inżynierskie na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Ma 32 lata i pracuje w Grupie Azoty S.A.. Jego pasja związana z owadami rozpoczęła się w 7 klasie szkoły podstawowej od obejrzenia wystawy owadów z całego świata. Od tej chwili cały czas bada entomofaunę Pogórza Ciężkowickiego a dokładniej Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Adam Bunar
Adam Bunar, odkrywca modliszki

"Na tym terenie wykazałem 57 gatunków motyli dziennych ze 163 występujących na terenie Polski. Z ciekawszych gatunków występujących na Pogórzu można wymienić takie gatunki jak: Przelotnica ugorówka (Lemonia dumi), Paź królowej (Papilio Machaon), Krasopani hera (Euplagia quadripunctaria), Witeź żeglarz (Iphiclides podalirius) – 2 ostatnie gatunki objęte są ochroną w Polsce. Prowadzę zbiór motyli dziennych i nocnych (ciem), które łowię głównie na światło. Moja kolekcja cały czas się powiększa i obecnie liczy ok. 250 gatunków motyli".

Kolekcja motyli
Kolekcja motyli

Łowienie ciem (motyli nocnych)
Łowienie motyli nocnych

Fotografie: Adam Bunar

Odsłon artykułów:
17272350

Odwiedza nas 246 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…