Studenci UJ znów na WisowejCzłonkowie Sekcji Kultury Żydów Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ wraz z opiekunem dr. Danielem Starzyńskim oraz prezesem fundacji „Pamięć, która trwa” Zbigniewem Nizińskim przyjechalii, już po raz czwarty, na kirkut w Jodłowej w celu kontynuowania prac rozpoczętych w 2012 r.
 

Na podstawie dotychczasowych badań na cmentarzu na Wisowej, sporządzono spis oraz orientacyjny plan rozmieszczenia znajdujących się w tej nekropolii macew. Taka dokumentacja jest niezmiernie cenna nie tylko dla gminy Jodłowa, ale również dla Żydów, których rodziny niegdyś mieszkały w tych stronach. Dzięki temu rejestrowi, mogą oni odnaleźć groby bliskich pochowanych na jodłowskim kirkucie.

Warto również nadmienić, iż tym razem na kirkucie pojawili się również uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, aby zobaczyć wyniki prowadzonych przez Sekcję prac. Już od jakiegoś czasu wraz z nauczycielami z zaangażowaniem roztaczają oni opiekę nad tym miejscem, między innymi poprzez oczyszczanie cmentarza z liści i gałęzi. Działania dzieci bardzo ułatwiają późniejsze odczytywanie inskrypcji.

Krakowscy studenci od dwóch lat związani są oni z cmentarzem żydowskim na Wisowej. Oprócz spisywania i odczytywania macew członkowie Sekcji mieli zaszczyt poznać m.in. Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata- panią Marię Świerczek, ocalałego z Holokaustu Jack'a Pariser'a, mieszkających w USA Żydów, których przodkowie są pochowani na eksplorowanym kirkucie i członków gminy Jodłowa na czele z wójtem- Robertem Muchą i działającym na rzecz zachowania pamięci jodłowskich żydów- księdzem dr Julianem Kapłonem. (Źródło: www.jodlowa.eu)

Podobny artykuł: Studenci znów badali cmentarz na Wisowej

Odsłon artykułów:
17521060

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…