Nowy patron szkoły i nowa sala w Burzynie

 
W minioną sobotę w Burzynie uroczyście oddano do użytku wybudowaną przy wsparciu samorządu małopolskiego salę sportową.
 
Uroczystość połączona została z nadaniem miejscowemu zespołowi szkół imienia patrona – prof. Jana Sajdaka i świętowaniem 160. rocznicy powstania pierwszej szkoły w Burzynie. Urząd marszałkowski reprezentował Stanisław Sorys z zarządu województwa.

Nowa sala powstała dzięki blisko 1,5 mln zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jest to budynek wielofunkcyjny z płytą boiska o wymiarach 12 na 24 m, o kubaturze blisko 3400 m sześciennych i dodatkowymi pomieszczeniami. Sala służy od tygodnia ponad dwustu uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum. W sobotę uroczyście oddano ją do użytku.

- Nie mogło mnie tutaj zabraknąć z jednej strony jako członka zarządu województwa, z drugiej jako... sąsiada. Pochodzą z pobliskiego Lichwina i od dziecka miałem kontakt wizualny z Burzynem, gdyż w oddali zawsze widziałem miejscowy kościół, usytuowany na wzniesieniu – opowiadał Stanisław Sorys. Przekonywał, że wizytę w Burzynie traktuje jednocześnie, jako wyraz wielkiego szacunku dla gminnego samorządu z burmistrzem Tuchowa – Mariuszem Rysiem na czele.

- To radość, że na wsiach  tworzy się wspaniałą infrastrukturę, a Tuchów może być pod tym względem wzorem. Praktycznie co roku otwieramy w gminie jakieś inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych. Ta piękna sala jest tego najlepszym przykładem. Kolejna powstaje w Karwodrzy – wyliczał członek zarządu województwa.

Obiekt był w sobotę główną areną uroczystości nadania zespołowi szkół imienia prof. Jana Sajdaka, urodzonego w Burzynie filologa klasycznego, wybitnego bizantynologa, profesora uniwersytetów: Jagiellońskiego, Lwowskiego i Poznańskiego, rektora UP, organizatora tajnego nauczania w Ośrodku Tuchów w czasie II wojny światowej.

- Wybór patrona to z jednej strony akt uznania dla jego osoby, z drugiej zobowiązanie do stosowania zasad, którymi kierował się w życiu - powiedziała Anna Maria Karcińska, dyrektor Zespołu Szkół. Uczniowie otrzymali sztandar, na budynku szkoły odsłonięta została pamiątkowa tablica, postaci patrona poświęcony został także m.in. przygotowany przez dzieci i młodzież program artystyczny, który obejrzała pełna sala gości, w tym rodzina prof. Sajdaka.

- To był wyjątkowy patron, który miał swoją filozofię życia i wartości, ale zawsze pamiętał o swojej małej Ojczyźnie – mówił Stanisław Sorys. Na koniec zaapelował do uczniów: - Wykorzystujcie ten czas w szkole, aby dobrze przygotować się do tego, co was czeka w przyszłości. Nie szczędźcie trudu na naukę po to, aby dostać się do najlepszych uczelni, bo to zaprocentuje dobrą pracą – stwierdził.

Źródło: www.malopolskie.pl

Podobny artykuł: Nadanie imienia szkole w Burzynie

Ryglice-okolice- piszemy o wszystkich ważnych sprawach lokalnych

 

Odsłon artykułów:
17450926

Odwiedza nas 347 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…