W Ryglicach odsłonięto tablicę ku czci poległych żołnierzy AKW minioną niedzielę (12 października) w kościele św. Katarzyny w Ryglicach dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym w czasie II wojny światowej żołnierzom z Uniszowej, Bistuszowej i Jonin.


Tablica upamiętnia żołnierzy, którzy walczyli w oddziale "Regina II" batalionu "Barbara" 16 Pułku Armii Krajowej. Zginęli oni 17 października 1944 r. w Dąbrach. Łącznie śmierć poniosło tam 18 partyzantów, 10 dostało się do obozu Gross - Rosen. Z oddziału "Regina II" przeżyło tylko 3 żołnierzy: ranny w czasie walki, jeden wrócił z obozu i jeden, który był nieobecny w czasie akcji w Dąbrach - plutonowy podchorąży Jerzy Pertkiewicz. Więcej: Dąbry- egzekucja żołnierzy AK

Tablica ryglicka upamiętnia 5 żołnierzy: porucznika Zdzisława Bossowskiego ps. "Kajetan" z Bistuszowej, podchorążego Józefa Boryczko ps. "Dąb" z Uniszowej, starszego strzelca Władysława Boryczko ps. "Liść" z Uniszowej, strzelca Józefa Podkówkę ps. "Skobel" z Bistuszowej oraz strzelca Jana Żurowskiego ps. "Żuraw" z Jonin. Fundatorem tablicy jest jedyny żyjący do dziś żołnierz "Regina II", płk. Jerzy Pertkiewicz.

18 października będzie miała miejsce główna uroczystość rocznicy w Rzepienniku Strzyżewskim - Dąbrach.

Czytaj także: Batalion Barbara

Odsłon artykułów:
17371696

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…