W Brzostku powstanie pomnik bohaterów okolicyW Brzostku zostanie wybudowany pomnik upamiętniający uczestników powstań narodowych XIX w. oraz księcia Mieczysława Woronieckiego. Na tablicy pamiątkowej znajdą się nazwiska poległych z miejscowości regionu i okolicy m.in. z Brzostku, Jodłowej, Dębowej, Dęborzyna.
 
Pomnik będzie znajdował się w parku obok Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku przy ul. 20-go Czerwca. Dzieło upamiętniające uczestników powstań narodowych XIX w. oraz księcia Mieczysława Woronieckiego będzie miało formę obelisku obłożonego płytami z czarnego granitu. Zostaną na mim wyryte nazwiska pochodzących z Brzostku i okolicy konspiratorów oraz uczestników Powstania Krakowskiego, Wiosny Ludów na Węgrzech i Powstania Styczniowego. Niektórzy z nich ponieśli śmierć w czasie walk, inni zostali zesłani na Syberię. Znajdą się też na nim m.in. nazwiska takich osób jak: Józef Bochniewicz oraz Maciej Pacana z Błażkowej, Felicjan Bolechowski z Przeczycy, Roman Jordan z Dębowej, Lucjan Kraiński z Jodłowej, Józef Siekierski z Dęborzyna.

Budowę pomnika realizuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Brzosteckiej przy wsparciu miejscowych przedsiębiorców, mieszkańców oraz Urzędu Miejskiego w Brzostku. Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem funduszy unijnych. Odsłonięcie pomnika nastąpi w 2015 r. w 190-rocznicę urodzin księcia Mieczysława Woronieckiego.

Powołano z tej okazji Społeczny Komitet Wspierający Budowę Pomnika, którego przewodniczącym jest Wojciech Grzesiakowski z Kamienicy Dolnej, więziony w okresie stalinowskim za działalność patriotyczną. Komitet ma charakter otwarty, jego członkiem może zostać każda osoba, która wpłaci na ten cel okresloną kwotę. Każdy może wesprzeć to dzieło. Więcej informacji: www.brzostek.pl

Odsłon artykułów:
17464931

Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…