Rocznica katastrofy Liberatora w Olszynach
17 sierpnia w Olszynach będą miały miejsce uroczystości 70. rocznicy katastrofy samolotu Liberator. Jego historia wiąże się z powstaniem warszawskim.
Manifestacja patriotyczna w Olszynach w gminie Rzepiennik Strzyżewski w rocznicę katastrofy samolotu Liberator rozpocznie się o godz. 10.30 Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. W południe nastąpi przemarsz i złożenie kwiatów na pomniku. O godz. 13:00 odbędzie się otwarcie wystawy pt. 70 lat od katastrofy w Olszynach w filii gminnej biblioteki publicznej. O godz. 13:20 zostaną wręczone nagrody w konkursie „Historia mojej małej ojczyzny”.
Pomnik w Olszynach przypomina bohaterską, siedmioosobową załogę samolotu LIBERATOR, który w czasie II wojny światowej zestrzelony został nad Olszynami. W nocy z 16/17 sierpnia 1944 r. doszło do katastrofy samolotu „ Liberator EW 275 R” lecącego z Brindisi (Włochy) z zaopatrzeniem wojskowym dla powstańców warszawskich. W okolicy Grybowa został zaatakowany, a następnie zestrzelony pociskami zapalającymi przez myśliwiec niemiecki. Samolot spadł w Olszynach. W katastrofie zginęła cała załoga: kapitan pilot 1 Zygmunt Pluta, sierżant pilot 2 Brunon Malejka, porucznik nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiotelegrafista Józef Dudziak, plutonowy bombardier Bernard Wichrowski, plutonowy mechanik Jan Marecki, plutonowy strzelec Jan Florkowski. Pogrzeb lotników odbył się 19 sierpnia 1944 r. w Olszynach. Po wojnie ciała lotników ekshumowano i pochowano w Krakowie na cmentarzu wojskowym. 7 września 1969 r. wzniesiony został w ogrodzie mieszkańca Olszyn Edwarda Mężyka pomnik dla uczczenia tragicznej śmierci siedmiu polskich lotników.
Tekst i fotografia: www.olszyny.info.pl
Czytaj także: Manifestacja patriotyczna poświęcona 70. Rocznicy katastrofy Liberatora w Olszynach