Zofia Kałużyńska otrzymała medal "Pro Patria"

W ich trakcie uroczystości patriotycznych w Kałużówce medalem „Pro Patria” uhonorowano mieszkającą w gminie Pilzno Zofię Kałużyńską, uczestniczkę największej bitwy partyzanckiej w Polsce południowo-wschodniej, która miała miejsce w naszym regionie.

Uroczystości patriotyczne na polanie w Kałużówce odbyły się w 69. rocznicę akcji „Burza” i pamiętnej bitwy oddziałów AK z wycofującymi się Niemcami. Bitwa ta w okolicy polany Kałużówka toczyła się od 23 do 24 sierpnia 1944 r. Oddziałami AK dowodził mjr Adam Lazarowicz, nauczyciel, a przed wojną kierownik szkoły w Gumniskach, w której do rozpoczęcia akcji „Burza” znajdowało się dowództwo AK Obwodu Dębica.

Uroczystości patriotyczne w Kałużówce organizowane są od lat, a angażuje się w nie wiele środowisk, w tym także samorządowe władze gminy Pilzno. O wydarzeniu pisaliśmy m.in. w: Rocznica bitwy pod Kałużówką. W czasie wydarzenia uhonorowano medalem "Pro Patria" mieszkankę Machowej Zofię Kałużyńską - łączniczkę i uczestniczkę walk II Zgrupowania Obwodu Dębica w czasie akcji na Kałużówce w sierpniu 1944 r.

Medal „Pro Patria” to polskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Źródło: www.pilzno.um.gov.pl

 

Odsłon artykułów:
17462005

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…