Oszukał kilkanaście osób na kwotę ponad 330 tys. zł

Mieszkaniec Podkarpacia, który oszukał przy kupnie samochodów dostawczych kilkanaście osób z terenu całej Polski i wyłudził od nich 334 tysiące złotych, został zatrzymany przez policjantów z Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko Mieniu tarnowskiej komendy miejskiej. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie 28-latek usłyszał 15 zarzutów oszustw, usiłowania oszustwa oraz podrobienia dokumentów. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawiania wolności. Został też tymczasowo aresztowany.

Wyszukiwał na portalach ogłoszeniowych ofert sprzedaży samochodów dostawczych. Telefonicznie kontaktował się ze sprzedawcami aut, podszywając się za właścicieli legalnie działających firm. Nie negocjował niższej ceny, chętnie przystając na kwotę podaną w ogłoszeniu. Twierdził, że z powodu rzekomej awarii pilnie potrzebuje samochodu do pracy, po którego odbiór zgłosi się jeden z pracowników jego firmy. Był na tyle przekonujący, że sprzedawcy decydowali się na wydawanie aut na podstawie przesyłanych drogą mailową przez oszusta, sfałszowanych przelewów bankowych, których autentyczności, z racji weekendu nie byli w stanie zweryfikować.

Do odbioru „zakupionych” samochodów wykorzystywał poznane w Internecie i poszukujące pracy w charakterze kierowców osoby, którym płacił za usługę kilkaset złotych. Nieświadomi niczego bezrobotni dostarczali oszustowi samochody, które następnie trafiały do paserów, a dalej dementowane były na części.

Od jesieni ubiegłego roku do wiosny tego roku, działający w podobny sposób 28- latek z powiatu łańcuckiego oszukał kilkanaście osób z terenu całego kraju, pozbawiając ich mienia o łącznej wartości 334 tysięcy złotych. Jednym z pokrzywdzonych jest także przedsiębiorca z Tarnowa. Zgłoszoną przez niego sprawą zajęli się policjanci z komendy miejskiej. Dzięki ich działaniom, mężczyzna został zidentyfikowany i zatrzymany na terenie Podkarpacia. Trafił do nadzorującej śledztwo w tej sprawie tarnowskiej prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty oszustwa, usiłowania oszustwa i podrobienia dokumentów.

Policjanci dotarli również do współpracujących z nim paserów i pomocników. 9 mieszkańców województwa podkarpackiego, w wieku od 28 do 45 lat usłyszało zarzuty, za które grozi im do 5 lat pozbawiania wolności. Pracujący nad sprawą „kryminalni” zlokalizowali samochodowe „dziuple” i odzyskali 4 pozyskane w nielegalny sposób pojazdy, a także mnóstwo części pochodzących ze zdemontowanych aut.

Odsłon artykułów:
17547061

Odwiedza nas 591 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…