Afera w MORDzie - kolejni zatrzymaniKolejne osoby zostały zatrzymane w sprawie afery korupcyjnej w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Jedna z osób, która uzyskała prawo jazdy za „łapówkę” zgłosiła się sama – może dzięki temu liczyć na uniknięcie odpowiedzialności karnej.
Policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali kolejnych 6 osób, większość z nich usłyszała już zarzuty. Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe, od listopada 2013 roku nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotychczas w sprawie tej zatrzymanych zostało 89 osób, które usłyszały już zarzuty karne. Wśród nich znajdują się zarówno osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu jak i egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy oraz pracownicy MORD.

Tym razem do sprawy zatrzymani zostali kolejni kursanci, którzy wręczali „łapówki” w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy. Korzyści majątkowe, w kwocie po 1000 złotych, przekazywane były właścicielowi szkoły nauki jazdy. Wszyscy zatrzymani doprowadzeni zostali do prokuratury,  usłyszeli zarzuty korupcyjne (z art.230a Kodeksu Karnego).

W ubiegłym tygodniu, do realizujących czynności w śledztwie policjantów z Tarnowa zgłosiła się także kobieta, mieszkanka powiatu, która uzyskała prawo jazdy za „łapówkę”. Słysząc o prowadzonym śledztwie i związanych z nim zatrzymaniach, sama postanowiła przyjść i przyznać się do winy.

W myśl obowiązującego prawa, może liczyć na uniknięcie odpowiedzialności karnej – nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział

Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są już kolejne zatrzymania.

Info: KMP Tarnów

Podobny artykuł: Cd afery w tarnowskim MORD

Odsłon artykułów:
17521495

Odwiedza nas 312 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…