Wypadek, ćwiczenia, nowy sprzęt. Kronika strażacka

Wypadek drogowy w Żurowej

W piątek 21 listopada na drodze gminnej w miejscowości Żurowa doszło do groźnego wypadku. W godzinach przedpołudniowych miało miejsce czołowo-boczne zderzenie osobowych VW Polo oraz VW Passat. Kierującemu samochodem VW Passat została udzielona pomoc medyczna przez przybyłą na miejsce załogę karetki pogotowia. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu została przewieziona do szpitala. Działania strażaków z Szerzyn, Ołpin i PSP Siedliska trwały ponad 2 godziny.


Foto: ospzurowa.pl


www.olpiny.osp.org.pl

Nowy sprzęt w OSP Żurowa

W ostatnim czasie jednostka OSP Żurowa wzbogaciła się o kolejny nowy sprzęt o wartości o. 25 tys. zł - rozpierak kolumnowy RA 4331 C firmy Holmatro wraz z przedłużką oraz wspornikiem progowym, sprzęt do ratownictwa wodnego w ramach posiadanej specjalizacji: koło ratunkowe, rzutki ratownicze, linkę ratowniczą - niezatapialną 100 m, hełmy ochronne, kamizelki wypornościowe- niezatapialne, noże ratownicze oraz gwizdki ratunkowe, jedno pełne umundurowanie strażackie, ubrania specjalne, ubrania koszarowe oraz latarki, radiostacje, rękawice, zbijaki do szyb, noże do pasów, a także inny drobny sprzęt.

Pożar w szkole. Ćwiczenia bojowe w Żurowej

14 listopada Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie otrzymało informację o pożarze w Szkole Podstawowej Im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej. W wyniku szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru, zagrożone są inne pomieszczenia dydaktyczne, oraz zaplecze sportowe szkoły. W strefie pożaru znajdowała się jedna osoba, która najprawdopodobniej chiała ugasić pożar, a druga w trakcie prowdzonej ewakuacji została ranna. To wszystko, to scenariusz ćwiczeń taktyczno-bojowych wraz z próbną ewakuacją szkoły, zorganizowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żurowej wraz z Szkołą Podstawową w Żurowej.

Ćwiczenia "Stolarnia 2014" w Tuchowie

9 jednostek, 12 zastępów i 63 strażaków uczestniczyło w ćwiczeniach, które odbyły się wieczorem 21 listopada w Tuchowie. W ćwiczeniach udział wzięli druhowie z Burzyna, Dąbrówki Tuchowskiej, Karwodrzy, Lubaszowej, Mesznej Opackiej, Piotrkowic, Siedlisk i Tuchowa.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone na terenach po byłej bazie „Las” przy ulicy Długiej w Tuchowie w obszarze Strefy Aktywności Gospodarczej. W znajdującym się tam zakładzie stolarskim doszło do pożaru. W części budynku objętej żywiołem znajdowali się ludzie. Najpierw odłączono prąd w całym budynku a do wnętrza wprowadzone zostały roty w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz rozpoczęto prowadzenie działań gaśniczych w natarciu.

Strażacy w części socjalnej obiektu odnaleźli trzy osoby, w tym kobietę w zaawansowanej ciąży oraz dziecko. Ze względu na ich ciężki stan zadysponowano na miejsce zespoły pogotowia ratunkowego a także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponieważ w budynku odnaleziono w sumie 7 osób, na miejscu zorganizowano punkt medyczny, w którym ratownicy udzielali poszkodowanym pomocy, podczas gdy reszta ratowników prowadziła działania na dwóch odcinkach, na które został podzielony teren działań.

Ze względu na zagrożony zbiornik z trocinami, strażacy rozpoczęli również działania mające na celu obronę zagrożonego budynku, jednocześnie prowadząc działania gaśnicze m.in. z wykorzystaniem samochodu drabiny SD-30. Działania na terenie zakładu zakończone zostały po ok. 90 minutach.

W ćwiczeniach w roli rozjemców uczestniczyli m.in.: komendant gminny ZOSP RP w Ryglicach Wiesław Siedlik i naczelnik OSP w Ryglicach druh Wojciech Gieracki.

W momencie, gdy zastępy odjeżdżały do miejsca zbiórki i podsumowania ćwiczeń, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tuchowie, zadysponował zastęp OSP w Tuchowie do rzeczywistego zdarzenia przy ul. Reymonta w Tuchowie.

Więcej: www.osptuchow.pl, ospzurowa.pl, www.olpiny.osp.org.pl

Odsłon artykułów:
17546091

Odwiedza nas 236 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…