Mieczysław Żygłowicz odznaczony

Kapitan w stanie spoczynku, 94- letni Mieczysław Żygłowicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest on ostatnim żyjącym obecnie żołnierzem II Rzeczpospolitej Polskiej na Podkarpaciu.
 
Uroczystość odbyła się 15 marca br. w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Mieczysław Żygłowicz został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność społeczną i kombatancką. W imieniu prezydenta RP order wręczyła wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik. W uroczystościach uczestniczył również burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.
 
 
Mieczysław Żygłowicz po ukończeniu Szkoły Powszechnej w rodzinnych Kołaczycach został przyjęty do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie. Po jej ukończeniu znalazł się w 84 PP Strzelców Poleskich w Pińsku. Od 1 września 1939 r. walczył na froncie w ramach w Armii „Łódź". Później walczy w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie" gen. Kleeberga. W okolicach Kocka zostaje ranny. Dostał się do niewoli niemieckiej i po pobycie w szpitalu zostaje osadzony w obozie dla jeńców wojennych w Landsbergu. W 1940 r. uciekł z niewoli. Po powrocie w okolice Jasła włączył się w działalność konspiracyjną najpierw w ZWZ a następnie AK w placówce „Kukułka". Tutaj m.in. szkolenia młodzież, uczestniczy w akcji przejęcia broni z zrzutów w 1944 r. w miejscowości Bieździedza. W ramach Akcji Burza zajmował się rozprowadzaniem broni dla placówek w Kłodawie, Brzyskach i Błażkowej. Podczas wysiedlenia przez Niemców ludności Kołaczyc wraz z żołnierzami AK zabezpieczał ludność cywilną przed grabieżami ze strony grasujących band. Po wojnie nauczyciel przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Był także budowniczym tejże placówki.
 

Źródło: jaslo.pl
Odsłon artykułów:
17278498

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…