Wiceminister chwali Pilzno

Według Generalnego Konserwatora Zabytków Piotra Żuchowskiego Pilzno i Jodłowa znajdują się w czołówce samorządów pod względem zaangażowania w ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Kilkanaście zabytkowych obiektów na terenie gminy Pilzno poddano prowadzonej pod nadzorem konserwatorskim renowacji w ciągu ostatnich czterech lat. W sumie wydano na to ponad 7 mln zł.
- Gmina znajduje się w czołówce samorządów pod względem zaangażowania w ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego – zapewniał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Machowej tuż po wizytacji m.in. kościoła w Łękach Górnych i kościoła oo. karmelitów w Pilźnie.

Najbardziej spektakularne przykłady to kościół oo. karmelitów w Pilźnie czy uratowany przed zniszczeniem drewniany kościół  w Łękach Górnych. Gruntownej renowacji poddano także inne budynki np. okazałą i jedną z nielicznych ocalałych do naszych czasów siedzibę dawnego „Sokoła” w Pilźnie służącą dzisiaj ponownie mieszkańcom. W trakcie prac jest wreszcie najbardziej kosztowna rewitalizacja rynku w Pilźnie. W kolejce czeka jeszcze kilkanaście mniejszych i większych obiektów takich jak np. kościół parafialny w Machowej.

Wyróżniający się dorobek obu gmin dostrzegają eksperci. Prace renowacyjne sfinalizowane zarówno w Gminie Pilzno jak i w Jodłowej zaprezentowano w kolejnym Podkarpackim Biuletynie Konserwatorskim. Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska została również uhonorowana resortowym wyróżnieniem.  Wyjątkowe zaangażowanie gminy podkreślali także uczestniczący w konferencji goście: posłanka Krystyna Skowrońska, poseł Jan Bury i Grażyna Stojak, Podkarpacki Konserwator Zabytków.

Źródło: UM w Pilźnie

Podobny artykuł: Renowacja kościoła w Jodłowej


Odsłon artykułów:
17367655

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…