"Razem bezpieczniej" na Podkarpaciu

Ponad 1 mln zł na dofinansowanie 11 projektów otrzyma województwo podkarpackie w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. O szczegółach poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

 „Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” jest największym przedsięwzięciem profilaktycznym w naszym kraju w obszarze bezpieczeństwa. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych. Projekty mają charakter interdyscyplinarny i opierają się na współpracy z organami administracji rządowej, samorządowej i organizacjami pozarządowymi. Na realizacje przedsięwzięcia w roku bieżącym zabezpieczono w budżecie państwa kwotę 12 mln zł w skali kraju.

W ramach tegorocznego naboru do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wpłynęło 60 wniosków, w tym 52 projekty w związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz 8 projektów dotyczących podniesienia świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

– Zespół, który został powołany przez wojewodę rekomendował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 12 projektów. Ostatecznie dofinansowanie otrzymuje 11 wniosków z naszego województwa. W skali całego kraju łącznie do dofinansowania wskazano 135 projektów na kwotę 12 mln zł. Z tej puli na Podkarpacie trafi prawie 1 mln 100 tys. zł.  – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z mediami.   

Jednym z beneficjentów programu jest Powiat Rzeszowski, który  będzie realizował projekt  dotyczący poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w gminie Chmielnik.

– Jako samorząd powiatu rzeszowskiego uczestniczymy w programie „Razem bezpieczniej” już od 2018 roku. Pierwsze działania realizowaliśmy na terenie gminy Krasne, później gminy Świlcza, a w tej chwili inwestycja będzie realizowana na terenie gminy Chmielnik. Jest to bardzo ważne z tego względu na to, że powiat rzeszowski okalający miasto Rzeszów przejmuje bardzo szeroki zakres problemów komunikacyjnych  i szczególnie w godzinach szczytu, ale także w miejscach newralgicznych, gdzie są szkoły, przedszkola, to niebezpieczeństwo na przejściach, skrzyżowaniach jest bardzo duże. Środki, które są dedykowane, po które sięgamy pozwalają na dostosowanie tych miejsc do wymogów bezpieczeństwa – powiedział starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

W ramach celu szczegółowego nr 1: „Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa” dofinansowanie otrzymało 10 projektów, w tym m.in. powiat dębicki – „Zwiększenie bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych na drodze powiatowej nr 1294R ul. 1 Maja w Dębicy oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych nr 1293R Chotowa-Borowa i nr 1290R Dębica-Straszęcin-Grabiny-Czarna w miejscowości Głowaczowa”.

Inf.: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Odsłon artykułów:
16497312

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…