Teren z zamkiem w Melsztynie już gminy Zakliczyn

Gmina Zakliczyn stała się właścicielem przeszło hektarowego terenu z odbudowywanym średniowiecznym zamkiem w Melsztynie. Burmistrz Dawid Chrobak podpisał akt notarialny o zamianie nieruchomości z nadleśniczymi Nadleśnictw Brzesko i Gromnik – Pawłem Dzięgielowskim i Grzegorzem Wojtanowskim. Stało się to w obecności wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pawła Szczygła.

Samorząd gminy Zakliczyn teren z pozostałościami po zamku przejął w użytkowanie od Lasów Państwowych w 2008 roku. Zabezpieczył ruiny przed dalszą dewastacją, a następnie przeprowadzono badania archeologiczne oraz opracowano program konserwatorski i dokumentację techniczną niezbędną do odbudowy wieży. Odsłonięto schody oraz tzw. wejście do poziomu zerowego, znajdujące się od bardzo dawna pod warstwą gruzu i ziemi. Wykonany został wykusz przy murze arkadowym.

Dzięki pieniądzom przekazywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2018 r. mury systematycznie pną się do góry. Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich, których wartość wyniosła 1,7 mln zł, w tym niemal 1,2 mln zł były to dotacje właśnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 225 tys zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Na piąty etap, który właśnie się rozpoczyna zakliczyńska gmina otrzymała 740 tys. zł z MKiDN.

Aktualnie mur budowli podniesiony został do wysokości 11,60 m. Już teraz stamtąd można podziwiać piękne krajobrazy na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki, a przy dobrej widoczności zobaczyć można także Tatry. Wieża ostatecznie łącznie z dachem ma mieć 28 metrów. Pomiędzy szczytem ścian wieży (na wysokości około 19 m) a dachem powstanie przestrzeń widokowa. Ruszyła również budowa przypory wieży, która będzie mieć trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie także znajdzie się taras widokowy. Przypora będzie miała 16 metrów wysokości. Województwo Małopolskie przekazało na ten cel 100 tys. zł, ale potrzebne będą jeszcze fundusze z innych źródeł.

Procedurę nabycia terenu przez samorząd, na którym znajdują się pozostałości zamku rozpoczęło podpisanie listu intencyjnego w dniu 26 listopada 2021 roku z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Teraz podpisany został akt notarialny z Nadleśnictwami Brzesko i Gromnik. Gmina Zakliczyn przekazała Lasom Państwowym zalesione działki w Roztoce i Rudzie Kameralnej o łącznej powierzchni 2,74 ha, a w zamian stała się właścicielem terenów, na których stoi zabytkowa budowla.

Podczas briefingu prasowego na szczycie odbudowywanej wieży zamku w Melsztynie burmistrz Dawid Chrobak powiedział, że dysponowanie własnością nieruchmości umożliwi otwarcie na nowe możliwości ubiegania się o fundusze na dalsze prace na tym wzgórzu, w tym z programów unijnych.

Przejęcie na własność zamku w Melsztynie to historyczna chwila dla samorządu Gminy Zakliczyn. To miejsce już jest dużą atrakcją turystyczną a może być jeszcze większą, ale też przyczyniać się do edukacji historycznej młodych pokoleń. Oprócz odbudowy wieży i wzniesienia przypory będziemy chcieli zabezpieczyć pozostałe mury zamku i zrobić obrys całego zamku na wysokość około 1,5 m – dodał. Bardzo dziękuję wiceministrowi edukacji i nauki, senatorowi prof. Włodzimierzowi Bernackiemu oraz wicewojewodzie Ryszardowi Pagaczowi, bo to oni wyszli z inicjatywą zajęcia się tematem odbudowy zamku i skutecznie wspierają nas cały czas w tym przedsięwzięciu.

Symbolicznym akcentem było przekazanie przez Dyrektora RDLP Pawła Szczygła klucza do melsztyńskiego zamku Burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi.

Odsłon artykułów:
16775165

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…