Wiceminister Obrony Narodowej w powiecie tarnowskim

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu odwiedził wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, który zapoznał się ze strukturą, historią oraz funkcjonowaniem szkoły średniej prowadzonej przez powiat tarnowski.

Minister przedstawił różne projekty, w które zaangażowany jest resort obrony narodowej a przede wszystkim te, dotyczące placówek edukacyjnych uczestniczących w realizacji jednolitego, kompleksowego i przede wszystkim spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania, którego efektem są realne korzyści płynące zarówno dla społeczeństwa, uczniów jak również szkoły. Docelowym programem dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym będą „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, który wystartował 1 września 2020 r.

Projekt, który aktualnie przyjął nazwę programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” poszerza ofertę edukacyjną dla uczniów, zainteresowanych różnymi ścieżkami rozwoju zawodowego związanego z armią i ma w stopniu podstawowym przygotować ucznia do pełnienia służby wojskowej. Absolwent będzie mógł, po odbyciu skróconej służby przygotowawczej, pozostać żołnierzem rezerwy, starać się o powołanie do terytorialnej i zawodowej służby lub pójść na studia wojskowe otrzymując gratyfikację w postaci dodatkowych punktów w procesie rekrutacji.

- Finalnie program zmierzać będzie do utworzenia w Polsce – w oparciu o rejony administrowania Terenowych Organów Administracji Wojskowej (TOAW) – sieci szkół, które prowadzą w ramach innowacji pedagogicznej jednolite szkolenie wojskowe uczniów klas wojskowych dodał minister Marcin Ociepa.

Rozmowy dotyczyły także zakupu strzelnicy kontenerowej z której będą korzystać uczniowie klas mundurowych szkół średnich, prowadzonych przez powiat tarnowski, jak również służby mundurowe, a w przyszłości również jednostki obrony terytorialnej oraz organizacje paramilitarne. Powiat Tarnowski będzie samorządowym dysponentem takiej strzelnicy, która w założeniu ma być przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców - powiedział obecny na spotkaniu wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma. Kształcenie wojskowe, lub szerzej mówiąc – mundurowe, ma już pewną tradycję w powiatowej edukacji - dodał na zakończenie wicestarosta.

W wizycie w naszym regionie wiceministrowi obrony narodowej towarzyszyli: Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Prezes Zakladów Mechanicznych S.A. w Tarnowie Henryk Łabędź, Poseł Michał Wojtkiewicz, Dyrektor ZSLiT w Wojniczu Agnieszka Kapek oraz przedstawiciele wojska i uczniowie klas mundurowych.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Odsłon artykułów:
16369837

Odwiedza nas 263 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…