Odnowiony pomnik w Pogórskiej Woli

We wrześniu 2021 zakończono prace związane z odrestaurowaniem „Pomnika rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1939-1945” w Pogórskiej Woli w gminie Skrzyszów.

Wykonano następujące prace: przywrócono pierwotną kolorystykę, przywrócono właściwości mechaniczne zastosowanych materiałów, usunięto zbędną roślinność, oczyszczono zabrudzenia kamienia, uzupełnieniowo ubytki i rekonstrukcję rzeźbiarską, pomalowano metalowe krzyże oraz łańcuch, wykonano tablicę informacyjną o miejscu upamiętnienia poległych osób oraz o autorze pomnika.

Powyższe zadania wykonała firma z Rzeszowa. Koszt realizacji całej inwestycji to blisko 85 tys. zł, z czego dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł zostało pozyskane w ramach konkursu “Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii” prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Tuż po odrestaurowaniu pomnika, 18 września 2021 roku w Pogórskiej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bohaterskiej śmierci Heleny Marusarz, połączone z odsłonięciem muralu przedstawiającego jej postać. Autorami muralu są znani i doświadczeni artyści, którzy swoje prace wystawiają zarówno w kraju jak i za granicą: Ryszard Paprocki, Wiktor Paprocki i Pola Suchodolska. Mural powstał dzięki finansowemu wsparciu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. 

Helena Marusarzówna w sposób szczególny związana jest z gminą Skrzyszów i powiatem tarnowskim. W tym niezwykle ważnym dla społeczności gminnej miejscu, odbyły się tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem, stąd również wystartowała Sztafeta Niepodległościowa, w której udział wzięli przedstawiciele poszczególnych sołectw gminy Skrzyszów. Sponsorem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była firma GAZ-SYSTEM S.A., przy wsparciu której zamontowano również oświetlenie wokół pomnika, co stanowi zwieńczenie dzieła.

Inf.: Urząd Gminy w Skrzyszowie

Odsłon artykułów:
16369677

Odwiedza nas 509 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…