Zabytkowa kapliczka w Zawadzie po renowacji

Jeden z piękniejszych pomników dziękczynnych w tej miejscowości gminy Tarnów jest już po konserwacji. Została ona w całości sfinansowana z budżetu samorządu. Zabytkowy obiekt z 1918 roku, umiejscowiony przy ostatnim przystanku autobusowym w Zawadzie, prezentuje się okazale. Cieszy fakt, że władze gminy dostrzegają zabytki. To takie nasze ślady przeszłości. Figura dziękczynna Matki Boskiej po modernizacji wygląda naprawdę pięknie – mówi radny i sołtys, Zbigniew Partyński.

Figura w Zawadzie jest przez mieszkańców nazywana „kapliczką Michała Łabno”, ma ona bogatą historię. Została posadowiona jako podziękowanie za ocalenie w bitwie pod Łowczówkiem żołnierza, mieszkańca Zawady. Niestety później zginął, ale w tej bitwie ocalał i chciał za to oddać hołd Bogu - mówi Pan Bogdan, który wraz z żoną opiekuje się tym miejscem.

Tu zawsze są kwiaty i znicze. Ludzie dbają o to miejsce. Przychodzą ze swoimi sprawami, oddają je Opatrzności. Przychodzą też na tradycyjne nabożeństwa majowe – mówi Zbigniew Partyński. U nas w Zawadzie jest jeszcze jedno takie miejsce – kapliczka, która nie ma już swoich właścicieli i stoi nieopodal, zapomniana. Jest jeszcze starsza od tej przy przystanku, a jej fundatorami byli Józef i Maria Urbanowie. Znajduje się na niej mało czytelny już napis: Oto Serce, które ludzie tak bardzo umiłowali. To stara kapliczka z figurą Pana Jezusa. Bardzo bym chciał, żeby została odnowiona w następnej kolejności – dodaje.

Konserwacja zabytkowych kapliczek, czy przydrożnych krzyży to w gminie Tarnów tradycja. Są one sukcesywnie odnawiane, zarówno ze środków własnych, jak i w ramach pieniędzy pozyskiwanych z dotacji, np. z Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli ktoś z Państwa posiada informacje o takich miejscach, to prosimy o nie. Zwłaszcza o zabytkach, które nie mają już swoich właścicieli czy spadkobierców. W miarę możliwości, krok po kroku, będziemy je modernizować - mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Odsłon artykułów:
16225704

Odwiedza nas 223 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…