Pierwsza Dama odwiedziła seniorów w Kończyskach

Podejmowane inicjatywy społeczne, zwłaszcza na rzecz osób starszych były celem wizyty w regionie tarnowskim Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Rozmawiała na ten temat ze starostą tarnowskim Romanem Łucarzem, burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidem Chrobakiem, przedstawicielami Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz odwiedziła seniorów w Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów Gminy Zakliczyn w Kończyskach.

Gmina Zakliczyn jest przykładem wzorowego prowadzenia polityki senioralnej. Aktywizacja społeczna seniorów prowadzona jest tam na bardzo wysokim poziomie. Stąd wizyta właśnie w tej gminie żony prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Obejrzała mieszkania do opieki wytchnieniowej, które znajdują się w parterowym budynku obok Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w Kończyskach. W ich skład wchodzą m.in. 2 pokoje z łazienkami, aneks kuchenny z jadalnią i salonem jako część wspólna, zaplecze gospodarcze i oranżeria wraz z tarasem. Przeznaczone są dla osób, które wymagają tymczasowej całodobowej opieki, na przykład po wyjściu ze szpitala lub w sytuacji, kiedy ich opiekun lub opiekunowie wyjeżdżają na wakacje. Pobyt może trwać od tygodnia do miesiąca.

Następnie Pani Prezydentowa spotkała się z seniorami w CAiOS w Kończyskach. Obiekt przeznaczony jest dla osób powyżej 60. życia z gmin Zakliczyn i Gromnik, które z uwagi na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają wsparcia i opieki. Uczestnicy zapewniony mają transport na miejsce, wyżywienie, opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną, a także zajęcia aktywizujące i usprawniające. Właśnie w jednym z takich zajęć integracyjno-umysłowych wzięła udział Agata Kornhauser-Duda.

Pani Prezydentowa chętnie odpowiadała ponadto na pytania seniorów dotyczące roli Pierwszej Damy, przygotowań do podejmowania zagranicznych gości i udziału w oficjalnych wizytach. Rozmawiano o dobroczynności, zmianach zachodzących na wsi i przekazywaniu tradycji młodemu pokoleniu.

Cieszę się, że coraz więcej osób w Polsce zdaje sobie sprawę z wielkiego potencjału starszego pokolenia. Tutaj w regionie tarnowskim i gminie Zakliczyn, inicjatywy na rzecz seniorów, robią naprawdę duże wrażenie. Są tu osoby pełne zapału i pasji, których pozytywne nastawienie udziela się innym. Warto też pamiętać, że od tego co zbudujemy dziś, będzie zależała też nasza przyszłość

– powiedziała po wizycie w Kończyskach Agata Kornhauser-Duda.

Odsłon artykułów:
15686300

Odwiedza nas 201 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…