Rocznicowe uroczystości w Tarnowie

Fundacja Pro Patria Semper, Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Parafia Katedralna, Rada Osiedla "Starówka" i II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Tarnowskiego w Tarnowie zorganizowały obchody 460. rocznicy pogrzebu Hetmana J. Tarnowskiego i Jego pochówku w tarnowskiej Katedrze oraz 490. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Obertynem, największej wiktorii Hetmana i jednego z najwspanialszych zwycięstw XVI-wiecznego oręża Rzeczypospospolitej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Hetmana w Bazylice Katedralnej w niedzielę 22 sierpnia. Po niej nastąpiło uroczyste złożenie okolicznościowych wiązanek pod pomnikiem nagrobnym Jana Amora Tarnowskiego. Później rozpoczął się „Multimedialny Podwieczorek Hetmański” oraz otwarte dla lokalnych patriotów kameralne, okolicznościowe spotkanie przy kawie i ciastku z prezentacjami filmowymi i udziałem zaproszonych gości. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkę z tego rocznicowego spotkania.

Pogrzeb Hetmana Jana Tarnowskiego odbył się 18 sierpnia 1561 r. Biorąc pod uwagę realia demograficzne XVI w. stanowił drugie, po wizycie papieża Jana Pawła II w 1987r., największe zgromadzenie w historii Tarnowa. Ciało zmarłego w maju hetmana sprowadzono z Wiewiórki na zamek tarnowski, skąd w orszaku liczącym co najmniej kilkanaście tysięcy najmożniejszych w kraju żałobników, dotarło ono do tarnowskiej kolegiaty (przyszłej Katedry). Tu złożono je w grobowcu. Pomnik nagrobny wkrótce wykonał (dla Hetmana i jego syna Jana Krzysztofa, zmarłego w 1567) Jan Maria Padovano. Ukończony w 1570 r. pozostaje najokazalszym pomnikiem sepulkralnym w Polsce, jednym z najwspanialszych tego typu dzieł renesansowych w Europie.

Bitwa pod Obertynem  to bitwa rozegrana 22 sierpnia 1531 r. nieopodal wsi Obertyn na Pokuciu (obecnie Ukraina)  pomiędzy liczącymi niespełna 6 tys. siłami polskimi pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego, a 17 tysięczną armią mołdawską, na której czele stał władca Mołdawii Piotr Raresz, zwany Petryłą. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków nad wojskami hospodara i zakończyła konflikt o Pokucie, a tym samym pogrzebała ambicje Petryły i jego sny o mołdawskiej potędze. Jej przebieg i wynik uznawane są za największe, obok bitwy pod Orszą (1514), zwycięstwo oręża polskiego w XVI w. i efekt militarnego geniuszu Hetmana.

Odsłon artykułów:
17382487

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…