Rodzina zamordowanej nie chce procesu w Tarnowie

Ojciec oraz siostry zamordowanej 19 lat temu Iwony Cygan ze Szczucina nie chcą, aby sprawą zajął się tarnowski Sąd Okręgowy.

1 grudnia krakowska prokuratura wniosła akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Tarnowie przeciw podejrzanym o zabójstwo Iwony Cygan. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem odpowie Paweł K. Według ustaleń śledczych, miał on najpierw okrutnie pobić Iwonę, a następnie zamordować, zaciskając metalowy drut na jej szyi. W dokonaniu zbrodni miał pomagać jego ojciec Józef.

Wśród oskarżonych jest też 14 byłych i obecnych funkcjonariuszy policji, za utrudnianie śledztwa oraz za nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto akt skierowano przeciw koleżance Iwony, która wywabiła ją z domu, co stało się początkiem dramatu. 

Ojciec oraz siostry zamordowanej  oświadczyli, że nie zgadzają się na proces w tarnowskim sądzie. Twierdzą, że nie ufają temu organowi i nie wezmą udziału w rozprawie. Według nich tarnowski sąd przez lata tolerował matactwa. O wyłączenie się tarnowskiego sądu ze sprawy zwróciła się także Prokuratura Krajowa.

Jak się okazało wszyscy sędziowie tarnowskiego sądu chcą jednak wyłączenia ich od udziału w procesie w sprawie zabójstwa Iwony Cygan. Na decyzję tę wpłynęło to, że jeden z oskarżonych w sprawie jest powiązany rodzinnie z sędziami tarnowskiego sądu.

Siedemnastoletnia Iwona została zamordowana z 13 na 14 sierpnia 1998 roku. Ciało znaleziono przypadkowo nad Wisłą w Łęce Szczucińskiej. Fakt zbrodni był długo okryty zmową milczenia, także dlatego, że nad domniemanym sprawcą parasol ochronny roztaczały miejscowe organy ścigania. Sprawę umorzono. W ostatnich miesiącach zajął się nią krakowski wydział śledczy "Archiwum X" oraz Krajowa Prokuratura. W ciągu roku zatrzymano podejrzanego o zabójstwo Pawła K., którego sprowadzono z Austrii oraz pozostałe osoby.

Z zabójstwem Iwony Cygan bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca Szczucina sprzed 19 lat, który twierdził, że był świadkiem zdarzenia. To mogło spowodować późniejszą zmowę milczenia.

Aktualizacja:

W środę 6 grudnia Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił, że proces w sprawie zabójstwa Iwony Cygan będzie toczył się w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

Odsłon artykułów:
12582997

Odwiedza nas 270 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…