Koncert organisty z Watykanu

W sobotę w tarnowskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zagrał Gianluca Libertucci, organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wykonanie utworów muzyki sakralnej dokonało się na zakończenie Dni Cecyliańskich na nowych organach, jednych z najlepszych tego typu instrumentów w Polsce.

W kościele przy ulicy Lwowskiej na Rzędzinie znajdują się duże, 45- głosowe organy piszczałkowe, które są kopią instrumentów neoromantycznych z katedr francuskich II połowy XIX w. Swoim brzmieniem zastępują wielką orkiestrę symfoniczną. Są w opinii znawców, jednym z najlepszych instrumentów kościelnych w Polsce. Zbudowała je firma Dariusza Zycha z Wołomina znana np. z dzieła z krakowskich Łagiewnik czy z największego instrumentu w Polsce w Licheniu. Poświęcenia instrumentu dokonał kilka dni temu biskup tarnowski Andrzej Jeż: Poświęcenie na YT.

W sobotę 25 listopada miał miejsce recital organowy w wykonaniu Libertucciego, organisty Wikariatu Watykańskiego w Bazylice Świętego Piotra, Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej i podczas audiencji generalnych u Ojca Świętego oraz w Kościele Santa Maria dell'Orto na Zatybrzu w Rzymie.

Foto: Ryglice-okolice.pl, Parafia NSPJ w Tarnowie

Odsłon artykułów:
12263026

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…