Uhonorowanie bohaterki z czasu wojny

W Jaśle przekazano Eleonorze i Stanisławowi Goleń Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, na ręce syna Adama Golenia. 

Pośmiertne przekazanie Krzyża na ręce syna Adama Golenia dokonał Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Mateusz Szpytna w obecności starosty powiatu jasielskiego Adama Pawlusia i zgromadzonych. 

Eleonora Goleń z domu Wojnarowicz urodziła się w Wójtowej koło Biecza. Gdy miała 20 lat wyszła za mąż za Stanisława Goleń.  Stanisław Goleń , syn Jana i Apolonii z domu Firak, urodził się w Sławęcinie w 1901 r. Pracował w Harklowej. Przed drugą wojną światową Goleniowie w Niegłowicach rozpoczęli budowę własnego domu. 

W 1942 r. Eleonora zaopiekowała się Anną Parzyczewską, dziesięcioletnią żydowską dziewczynką z Biecza. Decyzję o udzieleniu pomocy podjęła wspólnie z mężem. Za pomoc Żydom groziła w Polsce kara śmierci. Ktoś o ukrywaniu żydowskiego dziecka doniósł na Gestapo. Dziewczynka oraz Eleonora zostały aresztowane. Alinka została rozstrzelana 10 grudnia, natomiast Eleonora 5 stycznia 1943 r. Egzekucja miał okrutny przebieg, wcześniej kobietę oprowadzono nago po rynku, jako przestrogę dla innych. Po egzekucji rodzinie nie pozwolono zabrać ciała, a jedyny ślad po jej śmierci to zapis nazwiska na pomniku ofiar hitlerowskiego terroru w rodzinnej wsi Wójtowa. Męża Eleonory Niemcy pozostawili przy życiu.

 

Odsłon artykułów:
12545143

Odwiedza nas 182 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…