Pamięć o ofiarach wojny w Rudce

W Rudce - w Gminie Wierzchosławice - odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Uroczystość na cmentarzu poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz. 

W ceremonii uczestniczył m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz starosta tarnowski Roman Łucarz. Wśród obecnych na ceremonii były także rodziny ofiar, które ze wzruszeniem i w zadumie przeżywały udział w tym wydarzeniu.

Całość przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Sołtysa Rudki oraz Rady Sołeckiej. Prace ekshumacyjne i budowę grobowca wsparł Wojewoda Małopolski, a także Instytut Pamięci Narodowej.

Na mogile zbiorowej umieszczona została inskrypcja o następującej treści: „Pamięci spoczywających tu 15 mieszkańców Rudki - cywilnych ofiar I wojny światowej, którzy zmarli w wyniku poniesionych ran, chorób lub wyziębienia, w czasie gdy wieś Rudka znajdowała się w strefie walk frontowych pomiędzy armią rosyjską i armią niemiecką, w okresie 17 XII 1914 roku - 5 maja 1915 roku”.

Liczba cywilnych ofiar I wojny światowej z miejscowości Rudka wynosi 24 osoby. W czasie działań wojennych zginęło lub zmarło z odniesionych ran, wyziębienia i chorób 22 osoby. Dwie ofiary wojny to ciężko ranny mężczyzna z Rudki, który został pochowany w Tarnowie oraz mieszkaniec Rudki, pochowany został w Bobrownikach Małych.

Pierwsze ekshumacje szczątków cywilnych ofiar I wojny światowej z Rudki, pochowanych przy kaplicy św. Zofii, odbyły się wiosną 1916 roku. Szczątki pozostałych piętnastu osób ekshumowano z grobów polowych przy kaplicy św. Zofii w Rudce w listopadzie 2016 i lipcu 2017 roku, a następnie ciała złożono w nowym, zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Rudce.

Więcej informacji i fotorelacja: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Odsłon artykułów:
11963252

Odwiedza nas 287 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…