środa, 29 kwiecień 2015 02:00

Zmarł o. Gerard Siwek, redemptorysta

Napisał

28 kwietnia 2015 r. zmarł pochodzący z Jonin o. Gerard Siwek, redemptorysta. Miał 77 lat. 1 maja w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odbędzie się jego pogrzeb.


Foto: www.redemptor.pl

Trumna z ciałem zmarłego zostanie wniesiona do kościoła 1 maja o godz. 9.00, a Msza św. pogrzebowa odbędzie się o godz. 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

O. Gerard Siwek CSsR urodził się w 1938 r. w miejscowości Joniny parafia Ryglice, pierwsze śluby zakonne złożył w Zgromadzeniu Redemptorystów w 1955 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. Po odbyciu tirocinium misyjno - pastoralnego pracował jako misjonarz i rekolekcjonista. W 1970 r. rozpoczął studia teologiczne i tam uzyskał stopień doktora teologii. Później habilitował się.

Kierował m.in. tirocinium pastoralnym przygotowującym redemptorystów do prowadzenia misji i rekolekcji, pełnił  funkcję radnego zarządu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, wikariusza Prowincjała oraz przełożonego domu zakonnego w Krakowie.

Był współzałożycielem, a także kierownikiem Studium Homiletycznego w Instytucie Liturgicznym PAT w Krakowie oraz współtwórcą i redaktorem naczelnym serii wydawniczej „Redemptoris Missio", członkiem redakcji „Przeglądu Pastoralno-Homiletycznego". Wykładał homiletykę na PAT w Krakowie. Był również wykładowcą homiletyki w WSD Redemptorystów w Tuchowie, adiunktem w Katedrze Komunikacji Religijnej PAT w Krakowie, członkiem Rady Programowej kwartalnika „Homo Dei", pełnił funkcję eksperta homiletycznego serii pomocy homiletycznych Homilie i kazania na każdy dzień. „Duc in altum", był członkiem Rady Naukowej „Studiów Pastoralnych", Rocznika Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Śp. o. Gerard Siwek publikował homilie i artykuły, książki, recenzje. Jego dorobek twórczy wykorzystywany jest na zajęciach z homiletyki w wielu seminariach duchownych w Polsce.

Źródło: www.redemptor.pl, www.diecezja.tarnow.pl

Czytany 1597 razy
Odsłon artykułów:
16019417

Odwiedza nas 340 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…