Wydrukuj tę stronę
sobota, 04 kwiecień 2015 02:00

Wielki Tydzień

Napisał

Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa zwana w tradycji ludowej "kwietną" rozpoczęła Wielki Tydzień w Kościele katolickim. W parafiach śpiewano Pasję, święcono palmy.

W niedzielę palmową 29 marca młodzi z diecezji tarnowskiej świętowali w Tarnowie w czasie XXX Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Była to także możliwość przygotowywania się do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w stolicy naszej metropolii - Krakowie.

„Campus Misericordiae” – Pole Miłosierdzia. Tak oficjalnie nazywa się miejsce spotkania młodzieży z papieżem w lipcu 2016 roku. Na granicy Krakowa i Wieliczki odbędzie się sobotnie czuwanie z Ojcem Świętym i niedzielna Msza Posłania. Pozostałe Wydarzenia Centralne ŚDM: Msza na otwarcie, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa, odbędą się na krakowskich Błoniach.

Szczegóły: www.krakow2016.com

Biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się w Niedzielę Palmową z młodzieżą w hali przy ul. Gumniskiej. Modlitwę uwielbienia razem z młodzieżą prowadził muzyk Leopold Twardowski z Poznania. Uczestnicy spotkania przeszli też ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. W kościele bł. Karoliny została odprawiona Msza św. - w miejscu którym Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze.

Wielki Czwartek

Msza krzyżma świętego jest sprawowana w Wielki Czwartek przed południem w kościołach katedralnych diecezji. Biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo. Uczestniczą w nim kapłani lokalnego Kościoła.

O tajemnicy odkrywania piękna Sakramentu Pojednania mówił do kapłanów diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż. Msza św. krzyżma świętego w tarnowskiej katedrze 2 kwietnia zgromadziła ponad dwustu duchowych z całej diecezji. Koncelebrowali ją także biskupi pomocniczy.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Nabożeństwem Drogi Krzyżowej ulicami Tarnowa zainaugurowano obchody Triduum Sacrum w tym mieście. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli udział biskupi Andrzej Jeż i Stanisław Salaterski oraz kapłani, zakonnicy, siostry zakonne, alumni i mieszkańcy miasta i okolic.

10 lat temu zmarł Jan Paweł II. 2 kwietnia 2005 r. cały świat żegnał wielkiego papieża. Kanonizacja Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r.

W diecezji tarnowskiej powstają kościoły pw. św. Jana Pawła II, wiele wspólnot ma relikwie papieża. W parafialnych świątyniach są kaplice i obrazy Jana Pawła II. Liczna jest Rodzina Szkół, którym patronuje papież Polak.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. i jest dniem postu.

Wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej a wieczorem podczas liturgii adorują krzyż.

Podczas adoracji Krzyża w Wielki Piątek można było wspomóc chrześcijan z Ziemi Świętej i tamtejsze kościoły. Kilka lat temu - m.in. dzięki znaczącemu wsparciu diecezji tarnowskiej, w Betlejem powstał dom dla sierot palestyńskich nazywany Domem Pokoju w Betlejem. Ofiary składane w kościołach w Wielki Piątek są również przeznaczane na dzieła dobroczynne m.in. kształcenie dzieci, na pomoc ubogim, potrzebującym, chorym i działalność wspólnot parafialnych.

Wielka Sobota

W ciągu tego dnia wierni odwiedzają grób Pański w swoim kościele oraz święcą tradycyjnie pokarmy wielkanocne. W tym dniu pierwsza Msza św. jest sprawowana dopiero w czasie liturgii wieczornej, która otwiera okres Wielkanocy.

Opracowano na podstawie: www.diecezja.tarnow.pl, własnych informacji.

Czytany 1358 razy

Artykuły powiązane

W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…